Nüfus artışında Cide etkisi!

“Şaşırtıcı” yükseliş, “yerinde sayışı” perdeledi

TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre il nüfusumuzun 3 bin 726 kişi artmasına, nüfusunu bir yıl içinde 3 bin 225 kişi artıran Cide’nin damga vurduğu görülüyor.

Bir önceki yıla göre köy nüfusunda 660 kişi eksilme olan Cide’nin ilçe merkezi nüfusunda görülen 3 bin 885 kişilik artışın “yerleşik” nüfus mu yoksa “ikinci adres” yoluyla ikametgahını Cide’de gösteren gurbetçiler mi olduğu belirsiz.

Cide’nin “nüfus patlaması” olmamış olsa Kastamonu nüfusunun yerinde saydığı ve köylerle birlikte 16 ilçede nüfusun azaldığı göz önüne alındığında, ilimizle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapılması zorunluluğu ortaya çıkıyor.

 

TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre açıkladığı ülkemizin 2015 itibariyle son nüfus verilerini göre, ilimizin 2014’te 368 bin 907 olan il nüfusu, 3 bin 726 kişilik artışla 372 bin 633’e yükseldi.

Cide farkı

TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre il nüfusumuzun 3 bin 726 kişi artmasına, nüfusunu bir yıl içinde 3 bin 225 kişi artıran Cide damga vurdu şüphesiz.

31 Aralık 2014 itibarıyla toplam 20 bin 613 olan Cide nüfusunun, aradan geçen bir yıllık süre içinde, yani 31 Aralık 2015’te 23 bin 838’e çıktığı görülüyor. Bir önceki yıla göre köy nüfusunda 660 kişi eksilme olan Cide’nin ilçe merkezi nüfusunda görülen 3 bin 885 kişilik artışın istihdam artışı ya da geriye göç sonucu oluşan “yerleşik” nüfus mu yoksa “ikinci adres” yoluyla ikametgahını Cide’de gösteren gurbetçiler mi olduğu şu an için belirsiz.

Vilayetin genel nüfus görüntüsünün aksi yönünde veriler gösteren Cide’deki nüfus artışında 2014 yılında yapılan iki genel seçimin etkili olduğu, İstanbul başta olmak üzere gurbette yaşayan Cidelilerin “ikinci adres” hakkını kullanarak adreslerini Cide’ye aldırdıkları görüşü de dile getirilen iddialardan birisi durumunda.

Yerimizde mi sayıyoruz?

İlimizin 2014 yılında binde 2.2 olan nüfus artış hızı 2015 yılında binde 10’a çıkmış olmasına karşın, Cide’nin katkısı olmamış olsa vilayet nüfusunun yerinde saydığı gerçeği de üzerinde durulması gereken önemli bir veri durumunda.

Nüfus artışının sadece 5 ilçe ile sınırlı kalıp 16 ilçede nüfus düşüşü yaşanması ve köylerdeki erimenin sürmesi de, nüfus hareketliliğimize yönelik ilimizle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapılması zorunluluğunu tüm aciliyeti ile ortaya koyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.