Oda Başkanı Gedik: “Artışların esnafla ilgisi olmadığını söylemiştik”

Kastamonu Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Yücel Gedik, sebze ve meyvede havaların ısınmasıyla birlikte başlayan ve süreceğini belirttiği fiyat düşüşlerinin kendilerini doğruladığını belirtti ve “Fiyat artışlarının esnafla ilgili olmadığını söylemiştik. 2022 yılına girmemizle birlikte özellikle benzin, mazot, LPG ve elektrik fiyatları ile diğer girdilerin büyük zam görmesi, kış döneminde de yeterli ürünün üretilememesi sebze ve meyve fiyatlarınınartmasına neden oldu” dedi.

“Pazarcı esnafımız her zaman mağdurun yanında oldu” diyen Gedik,“Bu süreçteki fiyat artışları satışları düşürmüş ve pazarcı esnafımızı para kazanamaz duruma getirmiştir. Ancak pazaryerlerimiz ve pazarcı esnafımız bu sektörün denge çubuğudur; bu sektörde olmazsa olmazlardandır.Asgari ücretli halkımızın, gariban kesimin, emeklinin, işçinin, memurunher zaman yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

Kastamonu Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Yücel Gedik, sebze ve meyvede havaların ısınmasıyla birlikte başlayan ve süreceğini belirttiği fiyat düşüşlerinin kendilerini doğruladığını belirtti. Nisan ayında yaptığı açıklamada, fiyat artışlarının esnafla ilgisi bulunmadığını söylediğini hatırlatan Gedik, yaptığı açıklamada, “Meyve ve sebze fiyatlarındaki artışı birçok yere bağlayanlar oldu. Ancak fiyatları en çok artıran durum, girdi maliyetlerindeki artış ve akaryakıt fiyatları ile kış ayında yaz ayına göre ürünün az yetişmesi diyebiliriz. Şimdi görüyoruz ki fiyatlar düşmeye başladı. Çünkü üretim arttı, ürün pazara gelmeye başladı. Hava şartları düzeldi. Dolayısıyla akaryakıt fiyatındaki artışa rağmen sebze ve meyve fiyatları da normale döndü.Domates başta olmak üzere salatalık, biber, patlıcan, kabak gibi ürünler fiyatı iki ay öncesine göre yarıdan da aşağıya, hatta üçte bir, dörtte bire kadar düştü” dedi.

Kış aylarında turfanda meyvenin her zaman pahalı olduğunu ifade eden Gedik, “Erik, kiraz, çilek, ilk çıkışında fiyatları yüksek oldu. Zamanla fiyatlar düşüyor. Şimdi meyvede de fiyatların aşağı geldiğini gözlüyoruz. Kiraz, çilek, erik, karpuz ve kavun gibi meyvelerin fiyatı bir ay önceye göre ciddi şekilde düştü. Bu düşüş daha da devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Yaş sebze ve meyve fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi, kesinlikle esnafımız ile alakalı bir durum değildir” diyen Yücel Gedik, “2022 yılına girmemizle birlikte özellikle benzin, mazot, LPG ve elektrik fiyatları ile diğer girdilerin büyük zam görmesi, kış döneminde de yeterli ürünün üretilememesi sebze ve meyve fiyatlarının da zamlanmasına, artmasına neden oldu. Pazarcı esnafımız her zamanmağdurun yanında oldu. Bu süreçlerden hiç bir pazarcı esnafımız bu artışlardan asla memnun ve mutlu değildir. Fiyat artışları pazarcı esnaflarımızı bu süreçte satışlarını düşürmüş ve para kazanamaz duruma getirmiştir. Ancak pazaryerlerimiz ve pazarcı esnaflarımız bu sektörün denge çubuğudur. Esnafımız, pazarcımız bu sektörde olmazsa olmazlardandır. Asgari ücretli halkımızın, gariban kesimin, emeklinin, işçinin, memurun, vatandaşlarımızın her zaman yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir. Esnafımız kendilerini yok etmeye çalışan AVM ve marketlere karşı her zaman dimdik ayakta durabilecek, iman gücüyle, alın teriyle soğuk, sıcak, kar, buz demeden çalışmaya ve hizmet etmeye yine eskiden olduğu gibi bundan sonra da devam edeceklerdir” diye konuştu.

Gedik sözlerini, Soğuk ve çetin geçen 2022 yılının etkisinden dolayı sebze ve meyve fiyatlarında verimin düşmesiyle birlikte fiyatlara kış ayı döneminde çok büyük etkisioldu. İkinci bir etken ise çiftçilerimizin, halcilerimizin ve esnafımızın girdi maliyetlerinin çok artması sebebiyle fiyatlara yansımış oldu. Nisan ayı sonu, Mayıs ayının başlarından itibaren hava sıcaklığının artmasıyla birlikte fiyatlar düşecek dedik ve düştü. Şu anda fiyatlar beklenenin de altına düştü. Fiyatların düşmesi ile pazarlarımız da canlandı.

Dar gelirli vatandaşlarımızın ceplerini yakan pazar fiyatlarının farkındayız. Bu durumdan sadece vatandaşlarımız değil, pazarcı, manav ve halci esnaf da rahatsız olmaktadır. Tüm Kastamonulu hemşerilerimize, esnafımıza tüketicilerimize hayırlı bol bereketli alışverişler diliyorum. Önceden de açıklama yaptığımız gibi hemşerilerimizi ve vatandaşlarımızı pazarlardan alışveriş yapmalarını, pazarların yaşaması, yaşatılması gerektiğini, ürünleri taze ve günlük gelen pazarlardan alışverişlerin yapılmasını istiyoruz. Pazarlarımızda her türlü ve çeşitli istenilen ürünü bulmak mümkün.”diyerek tamamladı.

Cengiz MUHZİROĞLU