ÖDÜLLÜ FİLMLERLE 25. GEZİCİ FİLM FESTİVALİ SÜRÜYOR

Kastamonu Üniversitesi 25. Gezici Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 9 Aralık 2019’da başlayan festival, öğrencileri olduğu gibi tüm Kastamonu halkını 4 gün süresince yerli ve yabancı filmlerle buluşturacak. Canlı müzik eşliğinde veya yönetmenlerin katılımı ile gerçekleşecek film festivalinin ilk gününe ilgi yoğun oldu.

25.Gezici Film Festivali’nin Kastamonu’daki açılış konuşmasında KÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Çetin, Rektör Hoca’nın selamlarını ileterek söze başladı ve şöyle devam etti:

“Ersoy Hoca öncülüğünde yapılan çalışmalar ve öğrencilerimizin gayretiyle bir kez daha birlikteyiz. Kıt imkanlarla, çocuklarımızın kendi çabalarıyla misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Bize salon tahsis eden ve imkan sağlayan Rektör’ümüze, Ersoy hocamıza, öğrencilerimize ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ise yaptığı konuşmada, “Bu işin müsebbibi Ersoy Soydan Hoca’dır. 6 yıldır Kastamonu’ya festivale geliyoruz. Ersoy hoca artık aileden oldu” derken, festival ve Kastamonu programı hakkında bilgi verdi.

Film eleştirmeni JayWeissberg, izlenecek filmin, Sessiz sinema döneminin en iyi filmlerinden biri olduğunu ifade etti ve günümüze kadar korunmuş olmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca Dünya’nın en iyi müzisyenlerinden birinin bu film eşlik etmesinin çok büyük bir şans olduğunu söyledi.

1925 yılı yapımı Çatışan Arzular (SmoulderingFires) adlı sessiz filme müzisyen Daan Van den Hurk piyona ile eşlik etti.

Kastamonu Üniversitesi AhmedYesevi Konferans Salonu’nda izlenebilecek olan Gezici Film Festivalinde dört gün boyunca ikisi canlı müzik eşliğinde olmak üzere Türk ve Dünya Sinemasından ödüllü on üç farklı film gösterilecek ve altı yönetmenle söyleşiler gerçekleştirilecek. Ücretsiz olan film gösterimleri halka açık olarak sürüyor.