Öğrenciden öğretmene şiddete karşı sendikalardan protesto eylemi

10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (Kız Meslek Lisesi) bir öğrencinin öğretmenini darp etmesi sonrasında eğitim sendikaları bu akşam okulun önünde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne sayılı günler kala yaşanan bu olayın karşında derin bir üzüntü ve kaygı yaşadıklarını belirten Eğitim İş, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen sendikaları dün okul önünde okudukları ortak bildiri ile yaşananlara tepki gösterdi.

Sendikaların ortaya koyduğu bu tepkiye siyasi parti temsilcileri ile STK temsilcileri de destek verdi. Okulda eğitim gören öğrenciler de öğretmenlerine uygulanan şiddete karşı tepki göstererek “Öğretmenime Dokunma” yazılı dövizler ve pankartlar taşıdı.

Ortak bildiriyi ise Eğitim İş Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal okudu. Saldırıya maruz kalan öğretmenin öğrencinin elinden zor kurtarıldığını beyan eden Ahmet Tevfik Bal, açıklamada şunları söyledi:

“10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapmakta olan bir öğretmen arkadaşımız, Pazartesi günü okul içinde bir öğrencinin fiziki saldırısına uğrayarak darp edildi. Çevrede bulunan öğretmen arkadaşların ve öğrencilerin müdahale etmelerine rağmen saldırganın elinden zorlukla kurtarıldı. Güzide bir okulumuzda meydana gelen bu vahim olay hepimizi derinden üzmüş ve sarsmıştır. Okulumuzda görev yapmakta olan öğretmen arkadaşlarımız yaşanan saldırı nedeniyle büyük bir moral bozukluğu içerisindedirler. Bizler, eğitim ve bilim iş kolunda örgütlü bulunan sendikaların Kastamonu şubeleri olarak bu vahim olay karşısında dayanışma bilinci ve sorumluluğu içinde okulumuzu ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerimizi ilettik ve her zaman yanlarında olacağımızı belirttik. Bu türden vahim olayların bir daha yaşanmaması için el birliğiyle çalışacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz”

Son yıllarda okullarda öğretmenlere yönelik öğrenci, veli yada öğrenci yakını kaynaklı şiddet olaylarında ciddi bir tırmanış olduğunun herkes tarafından gözlemlenebildiğini ifade eden sendikalar, bu olayların kamuoyunda yeterince kendine yer bulmadığını belirterek, yaşadıkları sorunlarla ilgili de şunları aktardı:

“Son yıllarda okullarımızda öğretmenlerimize yönelik öğrenci, veli ya da öğrenci yakını kaynaklı şiddet olaylarında ciddi bir tırmanış olduğu herkes tarafından gözlenebilmektedir. Ancak ne var ki bu olaylar kamuoyuna yeterince yansıtılmamaktadır. 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle haklarında övgü dolu sözler sarf edilen öğretmenler ne yazık ki yıllarca sistemli olarak itibarsızlaştırılmışlar, artık iyice kangren haline gelmiş olan eğitim sistemimizdeki sorunların biricik sorumlusu ve kurbanı durumuna düşürülmüşlerdir. Oysa öğretmenlerimiz, geleceğimizi temsil eden ve kendilerine emanet edilen çocuk ve gençlerimizin iyi yetişmesi, iyi ve donanımlı birer insan olarak toplum hayatına atılmalarını sağlamak amacıyla her türlü sorunlarına rağmen büyük bir özveriyle çalışmaktadırlar. Bakanlıkça atılan yanlış adımlar sonucunda ortaya çıkan aksaklıkların da faturası öğretmenlere kesilmekte, öğretmenler veli ve öğrencilerle karşı karşıya getirilmektedir.  Öyle bir ortam oluşmuştur ki pek çok okulumuzda öğretmenlerimiz her an bir olay yaşanabileceği tedirginliği içerisinde düşük motivasyonla görev yapmaktadırlar. Böyle bir ortamın kimseye bir yararı yoktur. Artık yeter! Öğretmenler günah keçisi değildir! Öğretmenlere yönelik her türlü şiddet durdurulmalıdır!”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise yaşanan süreçte öğretmenlerinin yanında bulunmadığını da belirten Ahmet Tevfik Bal, açıklamayı şöyle sürdürdü: “Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki öğretmenlerimizin yanında değildir. Karşılaşılan şiddet olayları karşısında hiçbir önlem alınmamakta, adım atılmamakta, hatta açıklama bile yapılamamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere bütün ilgili ve yetkilileri göreve çağırıyoruz. Okullarımızda öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi için disiplin yönetmeliği ve yasalarda şiddeti caydıracak önlemlere yer verilmeli, şiddet ve suça eğilimli kişilikler için farklı sosyal, pedagojik  ve psikolojik önlemler alınmalıdır. Okullarda çevrelerinde tam bir güvenlik sağlanmalıdır. Okullarımız öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için güvenli yerler olmalıdır. Şiddet olaylarında, suç, yapanın yanında kâr kalmamalıdır! Bizler şiddet mağduru olan bütün öğretmenlerimizin yanındayız. Öğretmenlerimiz ve bütün eğitim çalışanlarımız yalnız değildir. Bütün amacı eğitim almak olan sevgili öğrencilerimiz de yalnız değildir. 10 Aralık MTAL’de yaşanan bu şiddet olayını kınıyor, bir daha benzeri olayların yaşanmamasını diliyoruz. Adli makamları ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü de bu olayı bu olayı idari ve adli yönden araştırıp soruşturmaya, adaletli davranmaya, mağduriyeti gidermeye davet ediyoruz. Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim-İş ve Eğitim Bir Sen Kastamonu şubeleri olarak bu olayın takipçisi olacağız. Bir daha benzeri olayların yaşanmaması dileğiyle, başta şiddete maruz kalan arkadaşımız ve okulda görev yapan meslektaşlarımıza ve bütün eğitimcilerimize geçmiş olsun diyoruz.”