Öğretmene öğrenci ŞİDDETİ

Sendikalardan büyük tepki

10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (Kız Meslek Lisesi) bir öğrencinin öğretmene şiddet uygulaması eğitim sendikalarını ayaklandırdı. Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş’in şube başkanları konu hakkında yaptıkları açıklamada olayı şiddetle kınadıklarını belirtti. Sendika başkanları bugün de okula bir ziyarette bulunarak geçmiş olsun dileklerini iletti ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Nedim Afacan, açıklamasında “İlimiz 10 Aralık Kız Meslek Lisesi’nde bir öğretmenimize bir öğrencimiz tarafından şiddet uygulandığını öğrendik. Üzülüyoruz, kınıyoruz ve son bulmasını istiyoruz. Önlem alınmasını istiyoruz. Değerli öğretmenimize ve eğitim camiamıza geçmiş olsun diyoruz; ama bunu demek içimizdeki ateşi söndürmüyor” dedi.

Eğitim Sen Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı ise yaşanan olayın öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikalardan kaynaklandığını söyledi. Tufanyazıcı da açıklamasında şunları söyledi:

“Yıllardır okullarda yaşanan şiddet olaylarının gittikçe büyüyen bir tehdit haline gelmesi karşısında bugüne kadar gerekli adımları atmayıp, okullarda yaşanan şiddet olaylarına kayıtsız kalanlar, bir meslektaşımızın daha öğrencisi tarafından şiddete uğraması sonucunda yaralanmasına neden olmuşlardır. Son olarak Kastamonu 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenimiz öğrencisi tarafından saldırıya uğrayıp darp edilmiştir. Meslektaşımızın yaralanmasına neden olan, tüm eleştiri ve uyarılarımıza rağmen eğitimde yaşanan sorunlara ve şiddet olaylarına seyirci kalan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikalardır. Öncelikle kabul etmek gerekir ki; okullarımızın birer şiddet yuvası haline gelmesinde, öğretmenlik mesleğini rencide eden yaklaşım ve açıklamaların, her fırsatta şiddet ve nefret dilini kullanan siyasetçilerin ciddi bir katkısı ve sorumluluğu vardır. Eğitim Sen Kastamonu Şubesi olarak, eğitim emekçilerine yönelen her türlü şiddeti kınıyor, öğrencisinin saldırısı sonucu yaralanan öğretmenimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz”

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ise açıklamasında, “Şiddetin fiziki ve psikolojik hasarı sadece maruz kalan eğitimcinin hayatını etkilemekle sınırlı kalmamakta, başta ailelerine ve öğrencilere olumsuz yansımalarıyla eğitim düzenini de etkilemektedir. Eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalı her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Sevgi, merhamet, yardımlaşma ve hoşgörü gibi ahlaki, kültürel değerlerimizin zayıflama ve sarsılmasına paralel olarak artan şiddetin, kanıksanmış ifade ve talep biçimine dönüşmesi hazin bir durumdur. Şiddetin aileden sokağa ve çalışma ortamına kadar hayatın her yerinde gözleniyor oluşu sağlıksız bir gidişatı işaret etmektedir.  Bu cennet ülkede cinnet toplumuna doğru gitmek hepimizi düşündürmeli ve harekete geçirmelidir diyor değerli öğretmenimize okulumuza ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal da açıklamasında şunları söyledi:

“10 Aralık MTAL’de görev yapan bir öğretmen arkadaşımıza yönelik fiziki saldırı nedeniyle bugün saat 13.15’te Eğitim-İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen Kastamonu Şubeleri olarak 10 Aralık MTAL’i ziyaret ettik. Ziyaretimizde öğretmen arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, olay hakkındaki düşüncelerimizi paylaştık ve bu tip olayların bir daha yaşanmaması için ortak tutum takınacağımızı , her zaman yanlarında olduğumuzu belirttik. Arkadaşlarımızın talebi ve şubelerimizin ortak kararı üzerine yarın (22 Kasım Perşembe günü) saat 17.15’te 10 Aralık MTAL(Kız Meslek Lisesi) önünde Eğitim-İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen Kastamonu Şubeleri ortak basın açıklaması yapılacaktır.”