Öğretmenler Günü kutlandı “Ne kadar minnet duysak azdır”

  • 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen kutlama programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “Öğretmenlik; bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sevgi ve fedakârlık gerektiren, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevdir” derken, Vali Avni Çakır ise fedakarlık denilince hiçbir mesleğin öğretmenlik mesleğinin önüne geçemeyeceğini belirterek, “Dolayısıyla ne kadar minnet duysak azdır” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü ilimizde çeşitli programlarla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan program Halk Eğitim Merkezi’ndeki kutlama programıyla devam etti.

Halk Eğitim Merkezi’ndeki programa Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da katıldı.

Programın açılış konuşmasını genç öğretmenler adına 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Beyza Türkyılmaz Hudaroğlu yaptı. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu söyleyen Hudaroğlu, “Hepimiz yüreğimizde eğitim aşkı ile yürüdük hayallerimize ve işte bugün, sonunda biz de öğretmen olduk. Bizleri bugünlere ulaştıran tüm öğretmenlerimizin ve öğretmenliğe yeni başlayan tüm arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım” ifadelerini kullandı.

Emekli öğretmenler adına konuşan Gazipaşa İlkokulu emekli sınıf öğretmeni Fuat Pehlivan ise “42 yıllık öğretmenlik hayatımı 28 Ağustos 2021’de Gazipaşa İlkokulu’ndan emekli olarak sonlandırmanın hem mutluluğunu hem de buruk hüznünü yaşıyorum. Mutluyum çünkü böylesine kutsal bir mesleği icra ettiğim için ve pırıl pırıl yavrularıma öğretmenlik yaptığım için. İnanıyorum ki bu mutluluk herkese nasip olmayan bir mutluluk. Hüzünlüyüm çünkü onlardan ayrılıyorum, onların o masum bakışlarından ve sıcak dokunuşlarından mahrum kaldığım için. Öğretmenin en büyük tutkusu çocuk sevgisidir. Bu makam önce çocuk sevgisiyle filizlenir” dedi.

Cengiz Bahçacıoğlu

Programda öğretmenlere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise şunları söyledi:

“Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Bu mukaddes mesleği tercih edip getirdiği maddi manevi sorumluluğu sırtlayan, öğrencilerinin içindeki cevheri keşfedip gözlerinin içine dikkatle bakan her bir öğretmenime teşekkürlerimi sunuyorum. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde de hep birlikte şahit olduk ki hiçbir değişim sizi durdurmuyor, sizler yenilikleri daima cesur adımlarla karşılıyorsunuz. Eğitimin ana karakteri olan sizlerin toplum nezdindeki önem ve değeriniz bir kez daha idrak edildi ve bu itibarlı yeriniz bu süreçte güç kazandı. Öğretmenlik; bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sevgi ve fedakârlık gerektiren, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevdir. Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebedi âleme irtihal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum. Bugün, bu çok özel, çok yüce mesleği, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini ortaya koyma; öğretmenlerimiz arasında sevgi, saygı, dayanışma bağlarını kuvvetlendirme, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimizin mesleğe kabul törenini ilk heyecanlarıyla birleştirerek gerçekleştirme günüdür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adamaktadır. Bizler, içinde doğup büyüdüğümüz aile ortamında ve çevrede temel bilgi ya da becerileri aldıktan sonra öğretmenlerimiz sayesinde olgunlaşır, yükseliriz. Yarınlarımızın daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız, eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Öyle ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır’ ve ‘Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…’ vecizleriyle bu hususun önemini ifade etmiştir”

Vali Avni Çakır

Vali Avni Çakır da konuşmasında öğretmenlik mesleğinin hepimizin hayatını derinden etkileyen, şekillendiren, anlamlaştıran, yön veren çok kutsal bir meslek olduğunu söyledi.

Öğretmenliğin büyük fedakarlık mesleği olduğunu da söyleyen Vali Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Yeri geldi terör örgütlerin hedefleri haline geldiler. Yeri geldi kimsenin görev yapmak istemediği yerlerde öğretmenlerimiz devletimizin bayrağını dalgalandırdılar. Çocuklarımızı geleceğe hazırladılar. Yeri geldi afetlerde ya da başka şartlarda çocukları kurtarmak için kendilerini feda eden öğretmenlerimiz oldu. Dolayısıyla fedakarlık denilince hiçbir meslek öğretmenlik mesleğinin önüne geçemez. Dolayısıyla ne kadar minnet duysak azdır. Kastamonu’da da ben çok keyifli eğitim-öğretim hayatı görüyorum. Çocuklarımıza, öğretmenlerimize yakışır fiziki ortamlar görüyorum. Türkiye’de de bu anlamda tüm ilçelerimizde, beldelerimizin de aynı ortama gelmek için yoğun çabalarını görüyorum. İnşallah sizlerin daha iyi şartlarla öğrencilerinizle buluştururuz. Şu anki şartlarda, Kastamonu özelinde hem gençlerimize, hem de sizlere çok rahat eğitim-öğretim hayatı gösterecek ortamlarda var. Bizlerde emeğiniz çok fazla. Bugün buralarda yer alıyorsak, hepsi öğretmenlerimizin bizleri bugünlere hazırlaması sayesinde. Her evde çocuğunun üzerine titreyen bir veli profili maalesef göremiyoruz. Bu konuda çocuklarımızın yarınlara hazırlanmasında, içlerindeki potansiyeli anne-baba çoğu zaman göremiyor. Çocukların potansiyelinin ortaya çıkarılmasında, teşvik edilmesinde öğretmenlerimizin çok büyük rolü var. Öğrencinin motivasyonunu günümüzde etkileyen çok fazla unsur var. Dışarıda onları bekleyen, çok hızlı akan bir hayat var. O yüzden günümüzde sizin işiniz çok daha zor. Fakat günümüzde de çocuğuyla daha çok ilgilenen veli profili de var. Ben bunu Kastamonu’da görüyorum. Bu konudaki avantajları, teknolojik, fiziki şartları da kullanarak, eksileri azaltıp, artıları çoğaltıp, çocuklarımızı geleceğe hazırlayacağız.”

Konuşmaların ardından 45 aday öğretmen yemin ederek, mesleğe adım attılar. Akabinde Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen şiir yarışmasında 1’inci olan Ecrin Selin Yüksek şiirini okudu. Program toplam 45 emekli öğretmen ve personele de hizmet şeref belgeleri takdim edildi. Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdimi ve Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nin müzik dinletisinin ardından program son buldu.

 

Cengiz MUHZİROĞLU