Öğretmenlere “Disleksi” eğitimi

  • KUZKA ve MEM işbirliğinde öğretmenlere Özgül Öğretme Güçlüğü (Disleksi) konusunda eğitim verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “Bu seminerin önemi çok büyük. Geçen yıl bu konuyu araştırırken, okul öğrencisi ve ilkokullardaki öğretmenlerimizin tanılama konusunda eksiklerinin olduğunu tespit ettik” derken, KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç ise “Özgül öğrenme güçlüğü çok önemli bir konu. Gelecekte topluma çok önemli hizmetler sunabilecek çocuklarımızın hayatlarına özel bir dokunuş yapma imkanımız olacak” dedi.

 

KUZKA’nın ev sahipliğinde dün öğretmenlere Özgül Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Farkındalık Eğitimi verildi. Eğitim seminerine İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ve çok sayıda öğretmen katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, seminerin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Valiliğimiz, Kalkınma Ajansımız ve Müdürlüğümüz işbirliğiyle planlanan Özgül Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Farkındalık Semineri bugün başlıyor. 2023 eğitim vizyonumuzda ve eğitimde kalitenin arttırılması eylem planında da yer alan özel eğitim alanında kurumsal ve mesleki kapasitenin güçlendirilmesi, özel eğitim alan öğrencilerimize daha kaliteli eğitim sunulması, yöneticilere, öğretmenlere, velilere farkındalık eğitimleri düzenlenmesi hedefleri doğrultusunda, kurumlar arası işbirliğiyle birbirinin devamı olan çalışmaların ilkine bugün burada başlamış oluyoruz. Sabah oturumunda okul yöneticileri ve öğretmen arkadaşlarımıza yönelik olarak başlayacak olan seminer, öğleden sonra velilerimizin ve aile hekimlerimizin katılımıyla 2 oturumda tamamlanacaktır. Ardından cumartesi başlayıp, Salı günü sona erecek olan, eğitici eğitim programımıza 20 öğretmen arkadaşımız katılacaktır. Bu arkadaşlarımız eğitim sürecini tamamladıktan sonra, ilimizdeki tüm öğretmenlerimizle eğitim faaliyetlerini yıl boyunca yapılacak planlama çerçevesinde sürdüreceklerdir. Eğitimde feda edilecek hiçbir fert yoktur, bilinci ile ilimizde herkese ulaşmaya ve onlara eğitim imkanı sunmaya çalışırken, diğer taraftan da kaliteli eğitim imkanı ve fırsatı oluşturmak için kendimizi geliştiriyoruz. Bu bağlamda özgül öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımıza en iyi eğitimi sunabilmek için, Sayın Valimizin himayelerinde, Kalkınma Ajansımızın destekleriyle sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir bir dizi eğitim faaliyetlerini saygıdeğer hocamız Doç. Dr. Cevriye Ergül hanımefendinin katılımıyla başlatıyoruz. Geçen yıl eğitim seminerleri kapsamında mesleki çalışmalarda biz yine eğitimde farkındalık oluşturmak adına Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Ana Bilim Dalı Başkanımız Rüya Özmen hanımefendiyi ilimize getirdik. İlimizdeki yaklaşık 500 öğretmenimize bununla ilgili bir seminer verdik. Bu seminerin önemi çok büyük. Geçen yıl bu konuyu araştırırken, okul öğrencisi ve ilkokullardaki öğretmenlerimizi tanılama konusunda eksiklerin olduğunu tespit ettik” dedi.

Kalkınma ajansı olarak illerin sosyal ihtiyaç analizini gerçekleştirdiklerini söyleyerek konuşmasına başlayan KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç de, “Bu sosyal ihtiyaç analizde karşılaştığımız en önemli bulgulardan biride özgül öğrenme güçlüğü ile ilgiliydi. Özgül öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımızın erken teşhis edilememesi ve eğitime, sosyal hayata kazandırılmalarında güçlük çekilmesi en önemli tespit idi. Bu noktada Valiliğimiz, ajansımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir proje hazırladık. Bu projenin ilk faaliyeti olarak bir farkındalık oluşturulması hedeflendi ve bu konuda sizlerle farkındalık semineri düzenliyoruz. 2’nci aşamasında da eğitici eğitimleri gerçekleştirilecek. Bu eğitici eğitimlerinde özgül öğrenme güçlüğü çeken çocukların erken tespit edilebilmesi için eğitimcilerimiz eğitim alacaklar. Proje devamında da bu eğitim alan öğretmenlerimiz bütün ilçelerde ilgili öğretmenlere eğitim vermesiyle bu projenin yaygınlaşması ve tespit edilen öğrencilerin rehberlik ve araştırma merkezlerine yönlendirilmesi hedefleniyor. Özgül öğrenme güçlüğü çok önemli bir konu. Einstein, Picasso, Mozart gibi bilme, eğitime, sanata çok önemli katkılarda bulunmuş olan bu ünlü şahsiyetlerin bile, eğitim hayatlarının belli dönemlerinde özgül öğrenme güçlüğünden muzdarip olduklarını düşündüğümüzde, aslında gelecekte topluma çok önemli hizmetler sunabilecek olan bu çocuklarımızın hayatlarına özel bir dokunuş yapma imkanınız olacak. O farkındalık seminerinde çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Cevriye Ergül tarafından Özgül Öğrenme Güçlüğü Farkındalık semineri verildi.