Oğuz ailesinden kente armağan

Din bilgini Muhammed İhsan Oğuz’un ailesinin, merhumun sevenleri ve hemşerilerinin,  Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yaptırma Derneği aracılığıyla inşa ettireceği ve ismini taşıyacak olan fakülte binasının temel atma töreni dün Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Temel atma töreninde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “ Allah herkese parayı verebiliyor,ama herkese hayır yapma imkanını sunmuyor. Oğuz ailesi hayır yapma imkanının nasip edildiği, sınırlı sayıdaki ailelerden birisidir. Bundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

 

 

Kastamonu’nun büyük din bilgini Muhammed İhsan Oğuz’un ailesinin, merhumun sevenleri ve hemşerilerinin, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yaptırma Derneği aracılığıylainşa ettireceğive ismini taşıyacak olanfakülte binasının temel atma töreni dün Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, eski Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Temel atma töreninde Muhammed İhsan Oğuz’un oğlu, eski Baro Başkanı Av. Abdülhalik Oğuz ve ailenin diğer bireyleri başta olmak üzere katılımcılar mutluluk dolu anlar yaşadılar.

Dernek Başkanı Mehmet İhsan Oğuz, temel atma töreninde yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Kastamonu Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokol gereği, Muhammed İhsan Oğuz Beyefendi’nin ailesi, sevenleri ve hemşerileri olarak Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği vasıtasıyla binanın yapım işini üstlenmiş bulunmaktayız. Proje, Kastamonu Üniversitesi tarafından hazırlatılmıştır. Kastamonu Belediye Başkanımız Tahsin Babaş Bey inşaatın temel kazısını yaptırmışlardır. Temelini atacağımız bina 16 bin metrekare olup konferans salonu 27 adet derslik, 3 adet amfi, 72 adet öğretim görevlisi odası, 2 adet dil laboratuvarı, 8 adet depo, bay ve bayan mescitleri, kazan dairesi, kantin, teknik mahaller, sergi salonu, 8 adet idari ofis, güvenlik odası, 2 adet teknisyen odası, öğrenci işleri ofisi, 4 adet atölye, 4 adet öğrenci kulübü, kitaplık, radyo stüdyosu, televizyon stüdyosu, yönetim kurulu odası, fakülte sekreteri odası, 4 adet bilgisayar laboratuvarı, idari personel için mekanlar ve diğer bölümlerden oluşmaktadır”.

Fakültede önemli ilmi çalışmaların yapılacağını söyleyen Oğuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Muhammed İhsan Oğuz Beyefendi’nin 104 senelik ömürlerinin tamamına yakınını tahsis ettikleri ilmi çalışmaları sonucunda ortaya çıkan, ilahiyat fakültesinde öğretilen ilimlerle ilgili yüzden fazla eserinden oluşan külliyatının, İlahiyat Fakültesinde, bununla beraber 12 Temmuz’da kurulmuş bulunan Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ve kurulması hedeflenmiş isimleri taşıyan enstitüde ele alınmasına ve ilmi çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. Bu sebeple de bundan sonra ilahiyat fakültesi binamızın adı Kastamonu Üniversitesi Muhammed İhsan Oğuz İlahiyat Fakültesi olmuştur. Hep beraber hedefimiz en kısa zamanda binayı bitirmek ve Muhammed İhsan Oğuz İslami İlimler Enstitüsünün kurulmasını da sağlamaktır. Belediye Başkanımızla bu amaç için beraber yürümeye karar verdiğimiz gün merhum muhterem büyüğümüz Kastamonumuzun kıymetli insanı Tevfik Arslan beyin de toprağa verildiği 11 Şubat 2018 tarihli gündür. Buradan kendisin rahmet ve şükranla anıyorum. Bu heyecanlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayan, temel atma törenimize katılan tüm herkese de Oğuz ailesi adına çok teşekkür ediyorum.”

Rektör Seyit Aydın

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da törendeki konuşmasında şunları dile getirdi:

“Muhammed İhsan Oğuz, Kastamonu için büyük bir değer. 20’nci asırda Kastamonu’nun yetiştirdiği en büyük iki değerden biri. Bugünde onun vefat yıldönümü. Kendilerini rahmetle anıyoruz. Onun yolundan devam edenlere de başarılar diliyoruz. Muhammed İhsan Oğuz ailesine teşekkür ediyoruz. Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk. Şu anda faaliyette zaten. Bunu enstitüye çevirmenin sözünü de aldık. Şu anda arkadaşlarımızda yüksek lisans ve doktora tezi olarak çalışmalar yapıyorlar. Bu fakülte için çok aşamadan geçildi. Bu aşamalarda emeği geçen Belediye Başkanımız ve muhterem Hüseyin Avni Üster abimize de çok teşekkür ediyorum. Vekilimiz Musa Sıvacıoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs’ta Lala Paşa Camii’ne hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’in benzerini üniversitemize hediye edeceğini söyledi. Kendilerini de teşekkür ediyoruz.”

Yaşar Karadeniz

Temel atma töreni öncesinde son konuşmayı yapan Vali Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi:

“Bugün burada atacağımız temelle ilimizin adını taşıyan üniversitemizde İlahiyat Fakültesi’ne daha sağlıklı ortamda ve kendi binasının içinde akademik çalışmalar yapma ve öğrenci yetiştirme imkanını sunmuş olacağız. Bu, üniversitemizin gelişimi açısından önemli bir konudur. Fakat temel atma törenin başka bir değerli kısmı da tamamen hayırseverlerimiz Oğuz ailesi tarafından üstlenilmiş olmasıdır. İlahiyat Fakültesiyle ilgili belediye başkanımızın ve rektörümüzün bir arada olduğu çalışma grubu oluşturuldu. Allah herkese parayı verebiliyor. Ama, Allah herkese hayır yapma imkanını sunmuyor. Oğuz ailesi hayır yapma imkanının nasip edildiği, sınırlı sayıdaki ailelerden birisidir. Bundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Oğuz ailesi bu hayrı yaparken, dedelerini unutmamışlardır. Muhammed İhsan Oğuz, vefat ettikten sonra vakfın başkanlığını torunu üstlenmiş. Üç nesile geçen durumda hâlâ dedelerin ürettiğini yaşatmak için ailece, yürek ve gönül birliği yapmışlardır. Allah herkese hayırlı evlatlar versin. Tıpkı Oğuz ailesinde olduğu gibi. Dedelerin ismi yaşayacak, fikri yaşayacaktır.”

Konuşmaların ardından Nasrullah Camisi İmam Hatibi Kuran-ı Kerim okudu. Ardından da İl Müftü Vekili Yüksel Başkan eşliğinde dua edilerek temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma töreninin ardından Üniversite’nin Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde, Muhammed İhsan Oğuz’u anlatan bir konferans ve Muhammed İhsan Oğuz’la ilgili slayt gösterisi gerçekleştirildi.

Cengiz MUHZİROĞLU