Okullara mobil sosyal hizmet birimi kuruluyor

  • Öğrencileri tehlikelerden uzak tutmak için Kastamonu’nun da içinde bulunduğu 30 ilde ‘Mobil Sosyal Hizmet Birimi’ kuruluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Devlet öğrencilerin okuldaki ebeveyni gibi olacak” dedi.

Öğrencileri uyuşturucu, istismar, alkol ve benzeri tehlikelerden ‘devlet ana’ şefkatiyle korumak için kollar sıvandı. Okullara, uzman pedagog ve sosyal hizmet çalışanlarından oluşan ‘mobil sosyal hizmet birimleri’ geliyor. Okul çevrelerinde yaşanan ve velilerin endişelendiği sorunları kökten bitirmeyi amaçlayan projenin detaylarını açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yavrularımızı koruma, onları geleceğe daha kalifiye ve güçlü hazırlama noktasında bu çalışma tarihe geçecek. Okulu ev huzuruna kavuşturup ve ana baba kucağı kadar güvenli bir yer haline getiriyoruz. Devlet öğrencilerin okuldaki ebeveyni gibi olacak” dedi.

Bakan Selçuk, “30 ilde projeye başladık. 5 ila 7 görevlinin olduğu 60 mobil ekip kuruldu. Her ekip için en az 10 okul olmak üzere toplam 600 okul belirlendi. Devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama, suça yönelme riski bulunan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocukları tespit edip, sorunu çözerek aile ve okul ortamında takibini yapacağız. Amacımız çocuklarımızı risklere karşı korumak ve zamanında müdahale edebilmek” diye konuştu.

PROJENİN BAŞLADIĞI İLLER

İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Samsun, Sakarya, Balıkesir, Erzurum, Tekirdağ, Mersin, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Sinop, Adana, Malatya, Bursa, Trabzon, Van, Mardin, Muş, Kırıkkale, Kastamonu, Kütahya, Burdur, Giresun, Batman, Ankara, Kocaeli.