Okuyalım, okutalım

Bugün gazeteci, şehirde ojeli parmakları değil, köyde nasırlanmış elleri yazacak.

Dünya Kız Çocukları Günü’nü geride bıraktık 11 Ekim’de. Bu güne özel olarak bazı veriler açıklandı. Yürek dayanır cinsten değil. BM ve UNICEF verilerine göre, dünyada 131 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. 15-29 yaş arası genç kadınların iş ve eğitim fırsatlarından yararlanma olasılığı erkeklere göre 3 kat daha az. Çalışmayan ve okumayan genç kesimin yüzde 76’sını genç kadınlar oluşturuyor.

Günümüzde giderek daha fazla kız çocuğu okula gidip eğitimine devam edebilse de birçoğu hala yaşam boyu başarı için gerekli olan bilgi birikimi, yetenek ve iş alışkanlıklarını kazanamıyor. 15-29 yaş arası genç kadınların iş ve eğitim fırsatlarından yoksun kalma ihtimali, aynı yaştaki erkeklere göre 3 kat daha fazla!

Şu tabloya bakar mısınız? Bu verileri okuyunca hangi insanın içi acımaz ki? Okumayan kız çocukları… Maalesef günümüzde en çok kendi hakkını koruması gereken, maalesef kendini en çok koruması gereken, bir dere kenarında ölmemek için, bir minibüsçünün sapkın düşüncelerine kurban gitmemek için, dünyayı gelinliğiyle dolaşırken bir kendini bilmez tarafından tecavüze uğrayıp öldürülmemesi için gayret gösteren kız çocukları…

Ne okuyor ne de iş ve eğitim fırsatları yakalayabiliyor…

İlimizde başlatılan çok güzel bir etkinlik vardı. Kastamonu kadınları, meydanlarda okuyordu. Uzun zamandır onlardan da bir ses alamadık.

Okuyalım, okutalım ne olursunuz. Kızlarımıza sahip çıkalım, onları geleceğimize dahil edelim. Kız çocuklarını okutan vakıflara yardım edelim.Lütfen…

***

Ahşap Özenmesi

İki gündür ‘Zaman Tüneli’ köşemizde çok güzel haberler yayımlıyoruz 5 yıl öncesine ait. Dile kolay 5 sene… İlk olarak Mudo Concept’in ilimize yaptığı ziyaret sonrasında Kastamonu’dan ilk siparişini verdiği haberini yayımladık. Şu başarının inanılmazlığına bakar mısınız? Mudo, bizim ahşap ürünlerimize tabiri yerindeyse hasta oluyor ve ilk siparişini de buraya kadar gelip veriyor.

İkinci haberse ahşap mobilya sektörünün önde gelen firması N Design’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç’in, ilimize fabrika kurmaya karar verdiğini açıklamasıydı. Güleç, Kastamonu’yu ahşap mobilyanın amiral gemisi yapmak istediklerini de belirten onur verici bir açıklamada da bulundu.

İnsan özeniyor bu haberlere. ‘Ahşap’ deyince Kastamonu gelmeli insanların akıllarına diye düşünüyor. Gerçekten ahşabın amiral gemisi olmak istiyor. O ilde yaşamak istiyor.

Biraz gayret Kastamonu. Ha gayret!

 

 

Gözde MINIK