Olmadı!

İlimizdeki sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim temsilcilerinin kurulacak hükümette bakanlık talep etmeye yönelik topladıkları ve Başbakan Davutoğlu’na teslim ettikleri imza dosyası işe yaramadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından yeni hükümette yer alan isimleri açıklayan Başbakan Davutoğlu, ilimizin beklentisini boşa çıkararak Köylü’ye bakanlık koltuğu vermedi.

Kalkınma mağduru bölgemizin bir kez daha görmezden gelinmesi sonucunda, yeni kabinede ilimiz yanısıra komşu vilayetlere de bakanlık verilmedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini vermesinin ardından 64. hükümetin kabinesinde yer alan isimleri açıkladı. Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen görüşme sonrası, kameraların karşına geçti.

Beklenti gerçekleşmedi

İlimizdeki sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim temsilcilerinin kurulacak hükümette bakanlık talep etmeye yönelik topladıkları ve Başbakan Davutoğlu’na teslim ettikleri imza dosyası işe yaramadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından yeni hükümette yer alan isimleri açıklayan Başbakan Davutoğlu, ilimizin beklentisini boşa çıkararak 4’üncü dönem TBMM’ye giren Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü’ye bakanlık koltuğu vermedi.

Kalkınma mağduru bölgemizin bir kez daha görmezden gelinmesi sonucunda, yeni kabinede ilimiz yanısıra komşu vilayetlere de bakanlık verilmedi.

64. Hükümet kuruldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından 1 Kasım Genel Seçimlerine kadar olan süre içerisinde kurulan geçici Bakanlar Kurulu’nun istifasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, 64. hükümeti kurma görevini Başbakan Davutoğlu’na verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini vermesinin ardından Erdoğan ile Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tekrar bir araya geldi ve bu görüşmede Davutoğlu 64. hükümetin listesini Erdoğan’a sundu. Erdoğan’ın listeyi onaylamasının ardından Davutoğlu kameraların karşısına geçerek 64. hükümette yer alan isimleri açıkladı.

Kabine listesi şu şekilde:

Başbakan: Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek
Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan
Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı: Tuğrul Türkeş
Başbakan Yardımcısı: Lütfi Elvan
İçişleri Bakanı: Efkan Âlâ
Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz
Ulaştırma Bakanı: Binali Yıldırım
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak
Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu
Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Fatma Güldemet Sarı
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci
Avrupa Birliği Bakanı: Volkan Bozkır
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık
Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı
Ekonomi Bakanı: Mustafa Elitaş
Maliye Bakanı: Naci Ağbal
Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Sema Ramazanoğlu
Kültür ve Turizm Bakanı: Mahir Ünal
Gençlik ve Spor Bakanı: Âkif Çağatay Kılıç

Yeni Kabinenin dikkat çeken tarafları

-64. Hükümette olmayan en dikkat çekici isim Ali Babacan oldu.
-Hükümetin, kanuna göre 5’e kadar Başbakan Yardımcısı atama imkanı var ve bu kapsamda 5. Başbakan Yardımcılığı kontenjanı 64. hükümetin kabinesinde kullanıldı.
-64. hükümetin kabinesinde, 2 kadın bakan var. Bu isimler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazaoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı.
-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kabineye girdi.
-Eski Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı görevinde de bulunan Yıldırım, 64. kabinede Ulaştırma Bakanı olarak görevini sürdürecek.
-Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olan seçim hükümetini kurdu, hükümet kurulduğunda tarih 28 Ağustos’u gösteriyordu. 7 Haziran’dan bu yana görevini yürüten geçici Bakanlar Kurulu, 64. hükümetin açıklanmasına kadar görevine devam etti. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu kabine listesinin onaylanmasının ardından 64. hükümeti kurdu.