Ölümlü kazanın sürücüsüne hapis cezası

Araç ilçesinde 2019 yılında meydana gelen kazada bir kişinin ölümüne, üç kişinin de yaralanmasına sebebiyet veren ve alkollü olduğu belirlenen sürücü, 4 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.  

Kaza, ilçeye bağlı Yenice köyünde meydana gelmiş; Nadir D. yönetimindeki otomobil, direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu yoldan çıkarak bariyerlere çarparak takla atmış, araçta bulunan 19 yaşındaki Yasin Subaşı hayatını kaybederken sürücü Nadir D., Orhan K. ve Yılmaz U. ise yaralanmıştı.

Hakkında, taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan açılan davanın Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmasında söz alan Nadir D., kazanın yoldaki imalat hatasından kaynaklandığını iddia ederek, “Kazanın sebebi yolun hatalı olmasındandır. Meydana gelen kaza alkolün etkisi ile değil, yoldaki imalat hatasındandır. Bu yüzden keşif yapılmasını istiyoruz. Bu talebimiz reddedilirse beraatımı ya da cezanın alt sınırdan verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Keşif talebini reddeden mahkeme heyeti, sanık Nadir D.’nin son sözünü sordu. Nadir D., beraatını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Nadir D.’nin 4 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına ve bir yıl süreyle ehliyetine el konulmasına karar verdi. Nadir D. hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi. İHA