Turizm sevdamız

Turizmde yine zirveleri oynadık bu hafta. Önce Enduro yarışları yapıldı eşsiz ilçemiz Azdavay’da. Yarışlar nefes kesti. İlçe halkı yanında çevre illerden de katılım oldu yarışlara. İzleyenler mutluydu anlayacağınız. Yarışlar TRT Spor’dan yani devletin televizyonun spor kanalından canlı verildi. İzleyenlerin güzel vakit geçirdiği, Kastamonu’nun, güzel ilçemiz Azdavay’ın tanıtımına katkı sağlanan bir yarış olmuştur umarız.

***

Bir diğer haber de Azdavay’ın komşusu Pınarbaşı ilçemizden geldi. Hem de iki gün üst üste… Önce TRT’nin Valla Kanyonu’nun belgesilini çektiği haberini aldık. TRT, ilçelerimize çalıştı anlayacağınız bu ara. Bu belgesel de izleyenleri büyüleyecek hiç şüphesiz. Çünkü taşın üstüne taş koymamış dahi olsak, muhteşem doğamız kendine hayran bırakmaya yetecek özellikte.

Daha sonra da Valla’ya yakışan bir seyir terası yapıldığı açıklandı. Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, istendiğinde her şeyin kısa bir sürede bitirilebildiğini de gösterdi bizlere. Kanyon yatağına 750 metre yükseklikte olan seyir terası, 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. En güzel haber de engelli vatandaşlar için. Başkan, “Arabayla seyir terasına kadar gidilebiliyor. Bunun için ulaşım çok kolay. Engelli vatandaşlarımız rahatlıkla bu güzelliği izleyebiliyor” dedi. Mehmet Yılmaz büyük bir alkışı hak etti yani. Önce engelli vatandaşlardan bahsetti. Kutluyoruz.

***

Bir diğer haber deşehrimiz reisinden geldi. Acem Hanı’nı ‘Gastronomi Han’ yapacağını zaten duyurmuştuk. Başkan Babaş, bu konudaki resmi adımı attı ve Acem Hanı’nda incelemelerde bulundu. Türkiye’de bir ilk olacak olan bu han, hem Kastamonu mutfağını tanıtabilmek adına hem de UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına girebilmemiz için büyük bir adım oldu. Üstelik bu haber, ‘2019 Şeyh Şaban-ı Veli Yılı’ ilan edilemeyeceği haberinin hemen ardından geldiği için ayrı bir önem de taşıdı bizim adımıza.

Turizm alanında yoğunduk yine bu hafta. Sonuçları mı? Bakalım ne olacak…

Belki bütün hedeflerimiz gerçekleşir ve büyük bir sıçrama yakalarız. Belki de bu haberler, yine gazetemizin eski ciltlerini süslemeye devam eder. Daha öncekiler gibi…

Gözde MINIK