Daha gidecek çok yolumuz var

Doğa harikası ilçemizin tanıtım günleri bu aralar. Azdavay, motor sesleriyle inliyor… Uluslararası Azdavay Motosiklet ve Doğa Sporları Festivali’ne bir kez daha ev sahipliği yapıyoruz.

Bu festival kapsamında gerçekleştirilen Süper Enduro yarışları da bu sene TRT Spor’dan canlı yayınlacak. Geçen yıl NTV Spor’un canlı yayınladığı yarışmalar, hem ilimiz hem de muhteşem güzellikteki ilçemiz Azdavay için büyük bir fırsat.

3 yıldır yapılan festivalin günden güne büyüdüğünü de söylemeden geçmeyelim. Tanıtım açısından daha da güzel işlere imza atmamızın gerekliliği bir gerçek elbette. Ancak Azdavay, her geleni kendine hayran bırakabilecek özelliklere sahip bir ilçe. Onun için çok da ekstra bir şey yapmadan, yalnızca akıllıca davranarak tanıtımımızı gerçekleştirebiliriz.

Önemli olan büyük paralar harcamak değil, güzelliklerle akılda kalabilmek. Bunu da sağlamanın en güzel yolu; bizler için büyük bir şans olan doğal güzelliklerimize gözümüz gibi bakmak ve onları turizme tam anlamıyla kazandırabilmeyi başarmak.

***

Bu hafta bir diğer turizm haberi de ilimizde yapılan 4. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu’ndan geldi. Şehrimizin Belediye Reisi bir konuşma yaptı orada. Kastamonu’nda 12 ay boyunca turizm yapabileceğini belirtti. Aslında bulunmaz nimetlerimizden bahsetti ancak bunları değerlendiremediğimizin bir gerçek olduğunu da unutmadı sanıyorum. Çünkü Babaş, Türk dünyasının turizm alanında birbirine destek olması gerektiğini söyledi.

Turizm konusunda yetersiziz hanımlar beyler… Eğer biz 2018 yılında hâlâ “Turizmden hak ettiğimiz payı nasıl alırız? Bunun çözümünü bulmak için kamu sektörü, özel sektör, STK’lar, üniversiteler ve ilgili kurumlarla tartışıp bulalım” diyorsak, gerçekten gidecek çok yolumuz var demektir.

***

Eylül…

“Her ölüm, erken ölümdür. Biliyorum Tanrım. Ama ayrıca, aldığın şu hayat fena değildir, üstü kalsın…” der Cemal Süreya. Eylül’ün vefatı bu dizeleri getirdi aklıma. Çok erken, çok çok erken…

Dershaneden arkadaşımdı Eylül. Aynı hocalara farklı sorular sorardık… Aynı yaşta farklı hayatlarımız vardı… Bir anne babanın kıytelisi, bir ablanın yoldaşı, birçok arkadaşın derttaşıydı. Gittiği yer, gül bahçeleri olsun…

***

23 Temmuz… 1 sene oldu Mehmet Seyitoğlu aramızdan ayrılalı. Umarım gittiğin yerde tebessümün yüzünden ayrılmıyordur Mehmet…

Gözde MINIK