“Orayı kültürel tesis alanı biliyorduk”

  • CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, Kuzeykent’te tartışmalara neden olan arsa satışı konusunda Belediye Meclisi toplantısında Encümene satış veya kiralama yetkisi verilirken neden evet oyu kullandığına açıklık getirdi.
  • Karakaş, “Toplantı öncesi gündemde bu madde yoktu. Son anda gündeme geldi. Orasını kültürel tesis alanı olarak biliyorduk. Sonrasında verdiğimiz önerge gündeme alınmadı” dedi.

 

 

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, Kuzeykent’te tartışmalara neden olan arsa satışı konusunda Belediye Meclisi toplantısında Encümene satış veya kiralama yetkisi verilirken neden evet oyu kullandığına açıklık getirdi.

Toplantıda Meclis üyelerine yeterli bilginin verilmediğini söyleyenMeclis üyesi Sibel Karakaş, “Toplantıdan bir hafta önce Belediye Meclis gündemi, Belediye Meclis üyeleri ile paylaşıldı. Biz toplantıya girdiğimizde son anda bu konu gündeme alındı ve ayrıntılı bir açıklamada yapılmadı” dedi.

Sibel Karakaş, basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi:

“1 Ekim 2021 tarihinde yaklaşık bir hafta önce Belediye Meclis gündemi, meclis üyeleri ile paylaşıldı. Biz toplantıya girdiğimizde son anda bu konu gündeme alındı ve ayrıntılı bir açıklamada yapılmadı. Sadece Kuzeykent Mahallesi’nde yer alan bir taşınmaz ve ada parseli belirtilerek satış ve kiralama için encümene yetki istendi. Bu arsanın sayın Turhan Topçuoğlu döneminde kültürel tesis alanı olarak belirlendiğini ve o şekilde tahsis edildiğine dair bilgim vardı. AKP döneminde arsa ticari ve konut alanı olarak imar değişikliğine uğramış. Ben o toplantıda oy kullandığımda böyle bir bilgiye sahip değildim. Ben belediyeyi hizmet yeri olarak gördüm ve Kastamonu halkının yararına olan kararlarda Kastamonu halkının yanında olmaya çalıştım. Buranın ticaret alanı olduğunu öğrendikten sonra 1 Kasım 2021 tarihinde yapılan toplantıda Belediye Meclisi’ne önerge sunduk. 4 önerge sunmuştuk. Bu önergelerimizden 3 tanesi gündeme gelmesine rağmen bu arsa ile ilgili sunmuş olduğumuz önerge gündeme alınmadı. Sayın Vidinlioğlu önergemizi yazılı olarak sunmamızı istedi. Yazılı olarak sunduğumuzu ifade ettim. Bizimde yasa gereği sözlü önerge sunabileceğimizi ifade ederek söz istedim. Bizim önergemiz arsanın önceden olduğu gibi kültürel tesis alanı veya botanik bahçesi olarak yeniden imar değişikliği yapılması yönündeydi. Kastamonu’nun kültür merkezine ihtiyacı olduğunu ve buranın bu şekilde değerlendirileceğini düşünerek evet oyu verdim. Ticari ve konut alanı olduğunu öğrenince önergemizi sunduk, ama önergemiz gündeme getirilmedi. Encümene yetki verilirken yargı kararı açıkça ada parsel numarası, mevkisi, yüz ölçümü ve rayiç bedelinin açıkça belediye meclis üyeleri ile paylaşılması gerektiğini belirtir. O gün yüzölçümü, rayiç belediye yoktu. Bende ihalenin ilana çıkartılmasıyla öğrendim, ki bu taşınmaz rayiç bedelinin çok altında bir bedelle ihale edilmek isteniyor. Bu da kamuoyu ile birlikte, bir belediye meclis üyesi olarak benimde vicdanımı yaralamakta. Bugüne kadar evet oyunu neden kullandığımı açıklamamıştım. Böyle bir açıklama yapmak istedim. Umarım bu yanlıştan biran önce dönülür.”