Orgeneral Atilla Ateş’in “bibliyofil”lerinden kitabevi gezisi

İnebolu Özlüce Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Altan Yılmaz tarafından 2014- 2015 eğitim öğretim yılında başlatılan ve ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinin tümünde uygulanabilirliği olan okuma alışkanlığı kazandırma projesi “Bibliyofiller”, sessiz sedasız ama başarıyla sürdürülüyor.

Kitap okumayı seven, okumaya tutkuyla bağlı kişi anlamını taşıyan “Bibliyofil” sözcüğünden adını alan projenin uygulandığı okullarımızdan Orgeneral Atilla Ateş Ortaokulu’nun 5. Sınıf öğrencileri önceki gün Truva Kitabevi’nin konuğu oldu.

Okul Müdürü Alaettin Özdemir ve Türkçe Öğretmeni NatikeRecepoğlu başkanlığında gerçekleştirilen gezide, kentimizin en büyük kitabevi konumundaki Truva’yı şenlendiren öğrenciler, raflar arasında coşkuyla turlayıp, beğendikleri kitapları satın aldılar.

Öğrencilerine kitap seçimlerinde ve kitabevi içerisindeki davranışları konusunda yardımcı olan Türkçe Öğretmeni NatikeRecepoğlu, “Bibliyofiller” projesinin amacını, “Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrencilere yavaş fakat süreklilik arz eden bir çalışma ile kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, ortak okuma etkinlikleri, programlar, yarışmalar düzenlemek, öğrencilerin kişisel kütüphanelerini oluşturmaları için onlara rehberlik etmek” olarak açıklarken, projenin nihai hedefinin de öğrencilere hayat boyu sürdürecekleri okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu söyledi.

Gezi programı kapsamında Truva Kitabevi’nin yanı sıra Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’ni de ziyaret eden Orgeneral Atilla Ateş Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı her iki kuruluşa da teşekkür ettiler.