Orman emvali satışında E-İHALE SORUNU

E-ihalede ve dikili kesimde yaşanan sıkıntıları Orman Bölge Müdürlüğü’ne ileten tüccarlar, ORBİS sisteminin sağlıklı çalışmaması nedeniyle istedikleri alımı yapamadıkları gibi ihalelerin şeffaflığına da gölge düştüğünü belirttiler.

Sektörün üç temsilcisi, Orman Bölge Müdürlüğündeki toplantıda, fiziki mesafe kuralına uyularak eski usule dönülmesini ve ihalelerin açık artırma usulüyle yapılmasını istediler.

Orman emvali satışlarında koranavirüs önlemleri kapsamında geçilen e-ihale yöntemi sorunları da beraberinde getirdi.

Arslan Ticaret Orman Ürünleri sahibi Hüseyin Arslan, Karadere Orman Ürünleri sahibi Süleyman Karabacakoğlu, Kabul Orman Ürünleri sahibi Uğur Kabul ve Sedef Doğrama Limited Şirketi’nin sahipleri, orman envali satışında ve dikili kesimde yaşanan büyük sıkıntıları Kastamonu Orman Bölge Müdürü’ne gerçekleştirdikleri ziyarette dile getirip, yaşanan sorunla ilgili hazırladıkları yazıyı Orman Genel Müdürlüğü’ne de iletmesi isteğiyle kendisine sundular.

Toplantıya firma sahiplerinden başka Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu ve İşletme ve Pazarlama Şube Müdürü Umut Ermiş de katıldı.

Yaşadıkları sıkıntıları dile getiren sektörün Kastamonu’daki dört üyesi şu ortak açıklamayı yaptılar:

“Kastamonu Orman işletme Müdürlüğü ve ilçe Orman Müdürlüklerinin gerçekleştirmiş olduğu orman envali satışına e-ihale yoluyla katılmaktayız. Lakin e-ihale ORBİS sistemi düzenli çalışmadığından özellikle ihale bitiş dakikalarında biz tüccarlar pey verme noktasında sistemde sıkışma ve donma gibi sıkıntılar yaşamaktayız. Bu da istediğimiz partideki enval tomrukları alamamamıza neden olmakta ve şeffaf bir ihale olmasını engellemektedir.

Biz de orman ürünleri alım satım tüccarları olarak, Kastamonu Orman Bölge Müdürümüz Sayın Fahri Sönmezoğlu’na bu sıkıntılarımızı aktarmak üzere görüşme gerçekleştirdik. Müdürümüz sağolsun bu konuda bizlere hak verdi ve konuyu Orman Genel Müdürlüğü’ne ileteceğini söyledi.

Tüm dünyada pandemi olduğunu ve kalabalık ortamların oluşmaması için Tarım ve Orman Bakanlığınca böyle bir ihale yöntemi yapıldığını biliyoruz. Ancak bu sistemin daha şeffaf olması nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyularak eski usul şeklinde açık artırmalı olarak yapılmasını biz tüccarlar olarak devlet büyüklerimizden talep etmekteyiz.”

Sektör üyesi tüccarlar, konunun çok ciddi olduğunu, e-ihale ORBİS sisteminin sadece Kastamonu’da değil Türkiye genelinde de internet bağlantılarının iyi olmadığı için ihalelerden istenen verimi alamadıklarını söyleyen firma sahipleri yaşanan büyük sıkıntılarını Kastamonu Milletvekillerine de anlatacaklarını yaşanan mağduriyetinde giderileceğini söylediler. • Cengiz MUHZİROĞLU