Ormanlarımız çıra gibi; Korkulan oluyor

Kastamonu'da çıkan yangında 5 hektar ormanlık alan zarar gördü. ( Özgür Alantor - Anadolu Ajansı )

İsteğimizi yineliyoruz: Acil helikopter!

  • Kastamonu’da orman yangınlarının en çok çıktığı günlere girmekte olduğumuzu, Taşköprü’deki büyük yangının ardından Tosya ve Germeçtepe’de çıkan iki yangının bu tehlikeye yönelik birer uyarı niteliği taşıdığını belirttiğimiz ve kuraklık yüzünden ormanlarımızın adeta çıraya dönüştüğü ilimizde acilen bir yangın helikopterinin konuşlandırılması gerektiği çağrısında bulunduğumuz cumartesi sayımız daha baskıdayken üçüncü bir “uyarı” haberi daha geldi.

Taşköprü Şahinçatı köyü yakınındaki ormanlık alanda çıkan yangın evlere sıçramasına ramak kala kontrol altına alınabildi.

Kastamonu’da çıkan yangında 5 hektar ormanlık alan zarar gördü. ( Özgür Alantor – Anadolu Ajansı )

Taşköprü’den bir orman yangını haberi daha geldi. Eylül ayı başında Derekaraağaç köyü mevkiinde çıkan orman yangınında 1396 hektarlık alanın kül olduğu Taşköprü ilçemizde bu kez de Şahinçatı köyü mevkiinde orman yangını çıktı.

Derekaraağaç yangınında alevler bir mahalleyi de sararak dört evin kül olmasına yol açmıştı. Şahinçatı köyü mevkiindeki yangında ise alevler Okçu mahallesine 150 metre kala durduruldu ve evlere sıçraması önlendi.

Cuma akşam saatlerinde başlayan yangın cumartesi günü sabah saatlerine kadar devam etti ve güçlükle kontrol altına alınabildi. Yangına Kastamonu, Taşköprü, Tosya, Karadere, Hanönü ve Boyabat orman işletme arazözleri ile Kastamonu ve Taşköprü belediyelerine ait itfaiye ekipleri müdahale etti.

Şahinçatı köyü sakinlerinden Yavuz Yıldız, yangının akşam saatlerinde çıktığını söyleyerek, “Hayvanları otlatmak için gitmiştim. Babam telefonla aradı köyün yan tarafından duman çıkıyormuş diye. Gidip baktığımda alevleri gördüm ve itfaiyeye haber verdik. Yangın köye yakın bir alandaydı” dedi.

Çevre köylerden yangın söndürme çalışmalarına katılmak için gelen Sinan Aydoslu ise “Yangın kontrol altına alındı. Geçen haftalarda çok büyük bir yangın oldu bölgemizde. Benzer bir acıyı yaşamamak için elimizden gelen mücadeleyi yapıyoruz” diye konuştu.

ÇAĞRI VE UYARIYI TEKRARLIYORUZ

Taşköprü’deki yangının çıktığı dakikalarda gazetemizde konu edindiğimiz yangın tehlikesi halen geçmiş değil.

İlimizde orman yangınlarının en çok yaşandığı ekim ve kasım aylarına kuraklık nedeniyle adeta çıraya dönmüş orman yapısıyla giriyoruz. Bu durum Milli parklar başta olmak üzere tüm coğrafyamızı tehlike altında tutuyor.

Yağışsız geçen her günün daha da büyüttüğü bu tehlikeye karşı, çıkma olasılığı yüksek yangınlara bu kez zamanında ve etkili müdahalede bulunulabilmesi için ilimizde helikopter konuşlandırılmasını istiyoruz.