Örnek yurttaş

İhtiyaç sahibi olmasına rağmen yardımı iknayla kabul etti

“Daha fazla ihtiyacı olanlara verilsin”

Taşköprü’de zihinsel engelli iki kızı ile yaşayan ve yetkililerin yardım teklifini “Daha fazla ihtiyacı olanlara verilsin” diye geri çeviren 66 yaşındaki Bayram Ünal, ilçe kaymakamı tarafından ikna edilince evinin tüm eksikleri giderildi

Taşköprü Kaymakamı Coşkun: “Bayram Ünal’ın, ihtiyaç sahibi olmasına rağmen 66 yaşına kadar devletin yardımını almaması, günümüzde sayılı ve anlamlıdır”

 

MEHMET TUĞCU

Taşköprü’de zihinsel engelli iki kızı ile yaşayan 66 yaşındaki Bayram Ünal, “Daha fazla ihtiyacı olanlara verilsin” düşüncesiyle uzun süredir geri çevirdiği devlet yardımını, ilçe kaymakamının ikna ziyareti sonrası kabul etti.

İlçeye bağlı Çetmi köyünde yaşayan Ünal’ın iki katlı ahşap evi 1998 yılında tamamen yandı. Köy sakinlerinin yardımıyla Ünal ailesi için tek katlı bir ev inşa edildi. Ünal, 2004 yılında eşi öldükten sonra engelli kızları Ayşe (41) ve Şerife (38) Ünal ile yaşamını sürdürdü.

Ünal, köy muhtarı ve kaymakamlık çalışanlarının devlet yardımından faydalanması için defalarca kapısını çalmasına rağmen, teklifleri “Daha fazla ihtiyacı olanlar alsın” diye reddetti.

Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun’un ziyareti ile ikna edilen Ünal’ın evinin tüm eksikleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca giderildi.

“Devletin yardımını almaması anlamlı” 

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önce evinin yandığını, eşinin kaybıyla da ikinci bir üzüntü yaşadığını söyledi.

Engelli kızları ile bugüne kadar komşularının yardımıyla yaşantılarını sürdürdüklerini anlatan Ünal, “Devlet babanın elini uzatan ve tüm ihtiyaçlarımızı gideren Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun’a ve personeline teşekkür ederim” dedi.

Kaymakam Coşkun da onlarca insanın haksız yere vakıftan yardım almak için başvuruda bulunduğunu belirtti.

Ünal’ın, “Daha fazla ihtiyacı olanlara yardım edilmesi” düşüncesiyle devletin yardımını geri çevirmesinden çok etkilendiğini vurgulayan Coşkun, Ünal’ı ikna için evinde ziyaret etme gereği duyduğunu anlattı.

İlçede kaymakam olarak devleti temsil ettiğini, ihtiyaç sahiplerini nerede olursa olsun bularak yardım ulaştırmanın görevi olduğunu dile getiren Coşkun, “Personelimiz, Ünal’ın evindeki tüm eksikleri belirleyip penceresinden su tesisatına, koltuk takımından mutfak malzemesine, kıyafetten gıdasına kadar her türlü ihtiyacını karşıladı. Bayram Ünal’ın ihtiyaç sahibi olmasına rağmen 66 yaşına kadar devletin yardımını almaması, günümüzde sayılı ve anlamlıdır” ifadelerini kullandı.

Coşkun, ihtiyacı olmayanlara, gerçek ihtiyaç sahiplerinin hakkını gasbetme girişiminde bulunmamaları çağrısı yaptı.