ORSEY altyapısına 13,5 milyon lira

  • Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde (ORSEY) alt yapı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 2019 yılı başında alt yapı yatırımları için Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü tarafından 5 milyon lira, ilave ödenek talebi doğrultusunda da Eylül ayında 8 milyon 500 bin liranın daha tahsis edilmesiyle ORSEY’e 2019 yılında 13 milyon 500 bin lira gönderildi. Alt yapı faaliyetlerinin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde (ORSEY) alt yapı çalışmaları ve parke yol yapım çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. ORSEY Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Sanık, “Bilindiği üzere bölgemizde alt yapı yatırımları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca tahsis edilen bakanlık kredileri ile yapılmaktadır. 2019 yılı başında alt yapı yatırımları için Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’ne Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü tarafından 5 milyon lira tahsis edilmişti. Bakanlığa yapılan, alt yapı çalışmalarımızın yılsonuna bitirilmesi gerekliliği ve buna bağlı olarak ilave ödenek talebimiz doğrultusunda da Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nce Eylül ayında 8 milyon 500 bin liranın daha tahsis edilmesiyle, Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’ne 2019 yılında tahsis edilen meblağ 13 milyon 500 bin lira olmuştur. Bu kapsamda alt yapı ve parke yol çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmekte olup, yılsonu itibariyle çalışmalar tamamlanmış olacaktır” dedi.

Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde alt yapı çalışmaları iki ayrı firmanın yükleniminde ve iki ayrı başlık altında devam ediyor.

Bunlardan birisi 2016 yılında ihalesi yapılan Atık Suyu, Yağmur Suyu, İçme Suyu Alt Yapı ve Parke Yol Yapım İşi; diğeri ise YG-AG (Yüksek Gerilim-Alçak Gerilim) Elektrik Şebekesi, Telekom ve Kamera Alt Yapı Yapım İşi.

2016 yılında ihalesi yapılan Atık Suyu, Yağmur Suyu, İçme Suyu Alt Yapı ve Parke Yol Yapım çalışmaları, elektrik ve telekom hatları yer altından yapılacağından, bölgeyi tekrar tekrar kazmayalım düşüncesiyle yükleniciye süre uzatımı verilerek elektrik ve telekom ihalesinin yapılması beklendi. Bakanlığa yapılan müracaat neticesinde, YG-AG Elektrik Şebekesi, Telekom ve Kamera Alt Yapı Yapım İşi’nin 28 Mart 2019 tarihinde ihalesi, 2 Mayıs 2019 tarihinde de yer teslimi gerçekleşti. Yüklenicinin süratle çalışmalarına başladığı, YG-AG Elektrik Şebekesi, Telekom ve Kamera Alt Yapı Yapım İşi kapsamında yapılan çalışmalar da son safhaya gelindi. Eylül ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Öte yandan Elektrik ve Telekom hatları çekildikten sonra diğer altyapı işlerine de kalındığı yerden süratle başlandı. Atık Suyu, Yağmur Suyu, İçme Suyu Alt Yapı ve Parke Yol Yapım İşi, alt yapı noktasında tamamlandı. Parke yol çalışmaları ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

2019 yılı sonuna kadar bu kapsamdaki çalışmalar da neticelendirilecek ve Seydiler Organize Sanayi Bölgesi atık suyu, yağmur suyu kanalizasyonu, içme suyu alt yapısı ile doğalgazı, yer altı elektrik, sokak aydınlatmaları, telekom, kamera sistemleri ve yapılan parke yolları ile modern bir hale kavuşmuş olacak.

ORSEY’de bir diğer bir çalışma ise Ağustos başında temeli atılan 800 kişi kapasiteli Seydiler OSB Hz Ebubekir Sıddık Camii. Hayırsever katkılarıyla yapılan caminin çalışmaları hızla sürüyor. Cami kubbe aşamasına gelirken, Eylül ayı sonuna kadar üstünün kapatılması, Ekim ayı sonuna kadar minaresinin tamamlanması planlanıyor. Ayrıca caminin altında bulunan alan ise Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda çalışanların çocukları için kreş, eğitim alanı olarak planlanıyor.

2019 sonu itibariyle tamamlanması planlanan alt yapı yatırımları ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 10 işletme, 280 çalışan bulunuyor. Yeni fabrikaların inşası ve arsa tahsisleri de devam ediyor.

ORSEY Başkanı Halil İbrahim Sanık, “Bölgemizde doğalgazın olması ve isteyen fabrika sahipleri tarafından kullanabilirliği, gerek İnebolu limanına olan yakınlığı, gerek 4.derece teşvik bölgesinde olması, aldığı yatırım hibe destek programları (TKDK, KOSGEB ve KUZKA) gerekse indirimli tahsis imkânları ve sunduğu cazibe ile Seydiler Organize Sanayi Bölgesi yeni yatırımcılarını beklemektedir” dedi.