Ortadoğu’da bombanın pimi çekildi

Savaşın eşiğindeyiz…

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD tarafından havaalanına düzenlenen füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün efsane Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı HaşdiŞabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürüldü.

Bölgemizi savaşın eşiğine getiren saldırı sonrasında tüm dünyadagergin bir bekleyiş başladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), saldırının ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada “General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu” iddiasında bulunuldu ve “General Süleymani, bu hafta ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran’ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır” denildi.

Buna karşın İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İranlı general Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin, “Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadesini kullandı. Açıklamasında Süleymani’nin yakınlarına ve İran ulusuna baş sağlığı dileyen Hamaney, “Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” dedi.

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Tuğgeneral Ramazan Şerif ise, Süleymani suikastı nedeniyle ABD ve İsrail’in “sert bir karşılık” alacağını söyledi.

Şerif, İran haber kanalı IRINN’e yaptığı açıklamada, “Bugün İsrailliler ve Amerikalılar, uluslararası düzenlemeleri ve hukuku ihlal ederek, kaba bir suç işlemiştir ve kendilerine çok sert bir karşılık verileceğinden emin olabilir” dedi.

Bir taraftan yas tutarken, diğer yandan da intikam kararlılıklarının arttığını vurgulayan Şerif, “Amerikalıların ve Siyonistlerin mutlulukları kısa sürecek ve yasa dönüşecek” diye konuştu.

Şerif, Süleymani’nin ölümünün Devrim Muhafızları için “yeni bir sayfa açtığını” da sözlerine ekledi.

EKONOMİYE ETKİSİ

Süleymani suikastının OrtaDoğu’da tansiyonu artırmasının ardından yatırımcılar güvenli yatırım araçlarına yönelirken, petrol ve altın fiyatları yükseldi.

Ham petrolün varil fiyatı dün sabah saatlerinde 3 dolar yükselerek, 69.19 dolar ile Eylül ayından bu yana en yüksek düzeyini gördü.petrolün varil fiyatı daha sonra 69 doların altına indi.

Altının onsu yüzde 1 artarak, 1543 doları aştı ve dört ayın en yüksek düzeyini gördü.

Lira da suikastın tansiyonu artırmasından olumsuz etkilendi.Bloomberg verilerine göre, lira dolar karşısında yüzde 0,34 değer kaybederek 5.97’nin üzerine çıktı.