OSB genişliyor

Kuruluşta genişleme alanı olarak belirlenen 700 bin metrekare için iş nihai onaya kaldı

  • Yoğun bir uğraş sonucu bu alanın mevcut OSB’ye eklenme aşamasına gelindiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kömeç, nihai onayın beklendiğini açıkladı. Akıllı bir planla yatırımcıları bu yeni alana çekme arzusunda olduklarını belirten Kömeç, “değişik bir marketing stratejisi ile” elde edilecek gelirin ikinci OSB için harcanacağını söyledi.
  • Kömeç, devam eden yatırımlar hakkında bilgi veren ve öncelikli gördükleri arıtma tesisinin ihale edilip yapımına başlandığını, mayıs veya haziranda teslim edileceğini açıkladı; tahsisli parsellerin boş durması sorununu bir noktaya kadar çözdüklerini ancak zamanında tapusunu almış ancak üretim yapmayanların ise ana sorunları olduğunu kaydetti.

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nin hemen karşısında ikinci bir sanayi bölgesi kurulması için çalışmalar devam ederken sevindirici bir gelişme yaşandı. Mevcut OSB’nin bulunduğu alan Orman Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde yaklaşık 700 bin metrekare daha genişletilebilecek. Bu konuda yürütülen tüm çalışmaların tamamlandığı ve nihai onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasının beklendiği belirtildi.

Kastamonu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kömeç, bu gelişmeyle lgili bilgi verirken şunları söyledi:

“OSB’de yatırımcıya vermek için arsamız yoktu. Bir de arsa almak için maddi gücümüz olmadığı için çözüm arayışlarına girdik. Eski defterleri ve planları araştırırken, dikkatimizi bir yazı çekti. Şu anda Orman’ın olan ancak organize sanayi kurulurken genişleme alanı diye planlanan bir bölgenin varlığına rastladık. Bu konudaki çalışmaları yürütürken bayağı çile çektik. Ama bilgiye ulaştık. Herkes boşuna uğraştığımızı söyledi, ‘imkansız’ dedi. Ancak imkansız denilen konu şu anda imkanlı hale geldi. Yakında 700 bin metrekare alanı organize sanayi alanımıza kazandıracağız. Cumhurbaşkanımızın onayı kaldı. O safhaya geldi. Orman Genel Müdür Yardımcısı da söz konusu alanı görmek için ilimize geldi. Yeri gösterdik. Çok emek tükettik.”

“ELDE EDİLECEK GELİR

  1. OSB İÇİN HARCANACAK”

Akıllı bir planla yatırımcıları bu alana çekmek arzusunda olduklarını da söyleyen Ayhan Kömeç, “Burada değişik bir marketing stratejisi uygulayacağız. Önceki bakkal mantığı gibi bir metot uygulamayacağız. Bizi keşfetmesi için kimseyi beklemeyeceğiz. Sektörleri Kastamonululara sorup, hedef yatırımcıları belirleyip isteyene değil amacına uygun yatırımcıyı seçeceğiz. Tabii engel olunmazsa” dedi.

Ayhan Kömeç, yeni sanayi alanından elde edilecek geliri ise ikinci OSB için harcayacaklarını ve bu adımın kendileri için önemli bir kaynak olduğunu da sözlerine ekledi.

DEVAM EDEN YATIRIMLAR

Organize Sanayi Bölgesi’nde devam eden yatırımlar ve çalışmalar hakkında da bilgi veren Ayhan Kömeç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz yönetimi devraldığımızda sorunlarımızı tespit edip bir plan yaptık. Sorunlarımız; Arıtma tesisinin olmayışı, tahsis edilen parsellerde yatırımın yapılmayışı, arsanın olmayışı ve sanayinin önünün kapalı olması, altyapı eksiklikleri, inşaat yapım alanının kısıtlı olması, plansız yerleşim, caminin olmayışı, sosyal tesisin olmayışı ve güvenlik zafiyeti.

İlk işlerimizden birisi arıtma tesisi oldu. Hemen bu sürece odaklandık. Şaibe dedikoduları çıkmasın diye Sanayi Bakanlığının gözetiminde ihalesini yaptık. Finansmanını da bakanlık tarafından uzun vadeli bir krediyle sağladık. Mayıs haziran gibi burası teslim edilecek. Mekanik aksamında çalışmalar sürüyor.

Buradan çıkan çamurdan enerji üretebilir miyiz diye hesaplamalarını yaptırdık. Yine OSB’den çıkan çöpleri ayrıştırıp geri dönüşüm ve çeşitli çöplerden de gaz üretmeyi planlıyoruz. Bir sıfır atık projemiz olacak. Enerji santrali kurmak hedefimiz.

TAHSİSLİ PARSELLERİN BOŞ DURMASI

“Tahsis edilen parsellerin boş durması gibi de sorunumuz vardı. Bu kapsamda parsel sahiplerini ikna yoluyla yeni tesisler kazandırdık. Bir arsanın tahsisini iptal ettik ve burası 7 ay sonra RomonGroup’a verildi. Hemen yatırıma geçildi. Eskiden gelen problemlere karşı bir yaptırım şansımız yok. Kurallara uygun olmasa da kişiler tapularını almışlar. Bunlar bizim ana sorunumuz. Üretim yapmıyorlar. Yerler boş, istihdam yok. Amacına uygun değil. Zamanında taahhütler verilmiş, birileri de bunları görmezden gelip tapularını vermiş. Bu insanlarda ortalıkta en fazla laf üreten ve akıl verenler, ne yazık ki. Biz bunlara ‘edebiyatçılar’ diyoruz. ‘Zamanında bu yerler bedavaya verildiği için 83 milyon insanın hakkını gasp etmişler’ diyoruz. Şu an yerlerimiz ücretli. Gerisini kamuoyuna bırakıyorum.

ALTYAPI YATIRIMLARI

“Alt yapı yatırımlarımıza da devam ettik. Atıksu ve yağmur sularımızın büzlerini birbirinden ayrı ayrı tamamladık.Arıtmanın bitmesiyle daha modern bir Organize Sanayi Bölgesi olacağız.

Bir ibadethanemiz var. Ancak camimiz yoktu. Kastamonu Entegre’nin de öncülüğünde bir cami inşa ediliyor. Yapımı devam etmekte.

Atölye, dinlenme odası, banyo, WC, depo ve kum-tuz depolamak için bir yapı tasarladık. Planlarını çizdirdik. Arıtmanın ardından bu sosyal tesisi yapacağız. Yeni bir hizmet binası planlıyoruz. Salonu ve restoranı da olacak. Çok amaçlı güzel bir tesis olacak. OSB’deki ürünler için bir teşhir ve satış alanı oluşturacağız.

Geceleri güvenlik zafiyeti olduğunu gördük. Gezici güvenlik uygulamasına geçtik. Bu karardan 20 gün sonra da OSB’nin üst bölgesinde yangın çıktı. Erken fark ettik ve büyümeden önlendi. Yaptığımız çalışmanın ne derece doğru olduğu ortaya çıktı.

İki kardeş OSB belirledik. Şabanözü ve Bilecik OSB’leri ile kardeş OSB protokolü imzaladık.

Şu an inşaat yapım alanlarının çekmeler sebebi ile kısıtlı olması, iş alanlarının dar olması problemini beraberinde getiriyordu. Yeni çıkan yönetmelikten yararlanarak 0.7 olan emsal yapı alanının 1 emsal olması için çalışmalar başlattık. Yakında işlemler tamamlanacak.

“KASTAMONU SEVDALISIYIM”

“Kastamonu sevdalısı bir işadamıyım. Başarı bizim hedefimizdir. Öncü olmamız gerekiyor. Boş laflara kulak asmadan, birilerinin ucuz, boş işlerine takılmadan yolumuza devam etmek zorundayız. Maddi bir beklenti içinde olmadan bu görevi yürütüyoruz. Cahilce, bilgisizce yapılan yorumlar ve beyanatlar bize yanlış bakılmasına sebep oluyor. Herşeyi bildiğini sanan bu hastalıklı insanlar toplumumuza da zarar veriyor. Kastamonu’nun menfaatine olan her konuda bilgide veririz, elimizden geleni de yaparız.

Bizim hedefimiz Kastamonu’yu geliştirmek. Yönetimdeki arkadaşlarım Emrah Dinç, Talip Köse, Mustafa Kaçar da aynı hisleri paylaşan işadamlarıdır. Bardağın boş tarafına bakarak ağlayıp sızlayıp vakit geçiremeyiz. Boşu nasıl doldururuz onun peşindeyiz.”