Oyuncak kütüphanesi ve kreş için geri sayım

Kastamonu Belediyesi, iki kreş bir de oyuncak kütüphanesini ilimize kazandıracak. Bu çerçevede Kastamonu Entegre AŞ ile protokol imzalandı.

Protokole göre Kastamonu Entegre’nin finans desteğiyle Kuzeykent’e Çocuk Bakımevi ve Oyuncak Kütüphanesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne ise Çocuk Bakımevi inşa edilecek.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun makamında gerçekleşen protokol töreninde konuşan Kastamonu Entegre AŞ Kastamonu Fabrikalar Direktörü Enis Koç, “Biz, ilk fabrikamızı Kastamonu’da kurduk. Kastamonu Entegre AŞ olarak ismimizi koyduk. Şu anda Kastamonu Entegre’nin 6 ayrı ülkede ve yurt içinde de birçok yerde fabrikası var.  6 bine yakın çalışanımız var. Bugün, dünyanın bir çok yerinde fabrikası olan, 50’nci yılını kutlayan ve ilkleri başaran global bir marka haline geldik. Biz, Kastamonu sevdalısıyız, bir gönül bağımız var. Kastamonu’nun kalkınması ve gelişimi için elimizden ne geliyorsa bundan önce yaptık,  yapmaya da devam edeceğiz. Bugün de güzel bir gün. Başkanımıza, böyle bir şeye vesile olduğu için teşekkür ediyorum. Yönetim kurulu başkanımız buraya geldiğinde bir çok etkinliklere katkı sağlanıyordu ama daha kalıcı bir projeyle gelmemizi istedi, başkanımızın projesi sonrasında da Yahya Bey, ‘hemen olgunlaştırıp getirin’ dedi.  Olgunlaştırdık ve bugün de protokolü imzaladık” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise “Hayata geçirmek için çabaladığım oyuncak kütüphanesi projem vardı. Oyuncak kütüphanesi fikri bize de çok sıcak geldi. Burada, çocuklar birlikte oyun oynama alışkanlığı kazanacak, paylaşmayı öğrenecek. Öyle bir hale geldi ki; teknolojinin getirdiği en büyük problemlerden birisi de yalnızlık. Paylaşmayı bilmeyen bir nesil yetişsin istemiyorum. Biz, hem misafirperver hem de çok sıcak bir milletiz.  Aynı kitap alıp, birkaç gün sonra kütüphaneye geri verir gibi, oyuncağı da oynadıktan sonra geri getirecek. Ekonomik olarak da ailelere ciddi katkı sağlayacak. Çünkü, alınan oyuncak, en fazla 1 hafta 10 gün kullanılıyor, ondan sonra çocuk bıkıyor veya yaş olarak büyüyor. Henüz yıpranmadan hükmü ortadan kalkıyor. Çocuklarımızın hemen hepsi çok fazla oyuncakla oynamış ve paylaşmış olacaklar. Hem kreş, hem de oyuncak kütüphanesinin birlikte değerlendirilmesi güzel oldu” dedi.

Kastamonu Entegre’nin bu projeye çok sıcak baktığını da söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Ben bu konuyu açtığımda Yahya bey, çok sıcak baktı. Ben de geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret ettim. Özellikle artısı fazla olan projelere verdiği destekten dolayı da teşekkür ettim. İnşallah, 2020 ve 2021’de iki tane, verdiğimiz sözler üzerine planladığımız şeyleri hayata geçirmiş olacağız. Hem kreşin taşınması hem de oyuncak kütüphanesiyle birlikte yapılması için avantaj. İnşallah, en kısa sürede de hayata geçirmiş oluruz” diye konuştu.