Özdemir’den Muhasebeciler Haftası mesajı

Kastamonu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Özdemir, Muhasebeciler Haftası’na, büyük acı yaşayarak, akıl ve yüreklerinin şehitler ve yaralı Mehmetçiklerde olarak girdiklerini söyledi.

Özdemir, Muhasebeciler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, önceliği Türkiye’nin yaşamakta olduğu milli meseleye verdi ve şunları söyledi:

“Acımız büyük, aklımız ve yüreğimiz şehitlerimiz ve yaralı askerlerimizde olarak Muhasebeciler Haftasına girmiş bulunuyoruz. Aziz Milletimiz bugüne kadar olduğu gibi bugünde ve gelecekte de bu tür hain saldırıların ve kalleşliklerin üstesinden gelecek güç ve kudrete sahiptir. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarına ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyor, mutlu ve huzurlu yaşamlar temenni ediyorum. Devletimizin sınır ötesinde yürütmüş olduğu tüm operasyonlarda şehit düşen Mehmetçiğimizide rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Kısa bir süre içerisinde İdlib’de yürütülen sınır dışı operasyonlarda şehit düşen askerimizin ateşi yüreklerimizi dağladı. Acımız büyük, bir o kadarda askerimize ve milletimize olan inancımız da büyük… Rabbim, milletimize böyle büyük acıları inşallahbir daha yaşatmaz. Yüce milletimizin başı sağolsun. Soğuk kanlı bir şekilde ve ortak akıl ile birlikte yapılması ve atılması gereken tüm adımlar atılmalı ve askerimizin kanı yerde bırakılmamalıdır.

Mesleğimizin 31. yılının tüm meslek camiamıza, ailelerine ve tüm kamu oyuna hayırlı ve uğurlu olmasını diyorum. 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasamız bu yıl 31. yılını geride bırakmıştır. Yaklaşık çeyrek asırlık yeni sayılabilecek bir kanuna sahip olan mesleğimiz bakıldığı zaman çok kısa bir süreç içerisinde büyük adımlar atmış ve akademik anlamda kendini sürekli olarak geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir.

Ülkemiz böylesine sıkıntılı bir süreçten geçerken meslek sorunlarımızın konuşulmasını her ne kadar arzu etmesek de, içinde bulunduğumuz durumlar göz önüne alındığında bir kaç konuya kısaca değinmek isterim. Mesleğimiz; beyana tâbi gelirlerin büyük bir bölümünün yerine getirilmesinde vatandaş ile kamu arasında önemli bir köprü olmasına rağmen, meslek sorumluluğu bakımından 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna Tabi olmasına karşın, hiç bir kamu hakkı elde edecek bir yapıya sahip değildir. Yine mesleğimiz dolaysız vergilerin tahakkuk ve tahsilatına aracılık etmek suretiyle ekonomik düzenin en önemli rol modeli olmasına rağmen bu konuda meslek örgütümüze ve ya meslektaşlarımıza fayda sağlayacak bir hakka sahip değildir. İçinde bulunduğumuz süreçte teknolojinin gelişmesine, alışkanlıkların değişmesine, ulusal ve uluslar arası ticaretin teknolojik yapıya bağlı olarak farklılaşmasına rağmen meslek örgütümüz ve meslektaşlarımız sürekli olarak kamunun tüm isteklerine istisnasız olarak vergi mükelleflerini hazırlamak, yönlendirmek, cezai işleme ile muhatap olmamaları açısından vergi ödevlerini sağlamaları için görevlerini yerlerine getirmek amacıyla var gücüyle çalışmalarına  karşılık üzülerek söylemek gerekirse hem kamudan hem de özel sektörden hak ettiği itibarı alabilmiş değildir. Şunu unutmamak gerekir ki, insanlık tarihinin var olduğu zamana dayanan “muhasebe” gerekliliği bu günümüzün şartlarında ve gelecekte zorunlu ihtiyaç müesseselerinden biri olmaya devam edecektir. Ümit ediyoruz ki, gelecek vergi politikalarının belirlenmesinde ve uygulanmasında, sistemlerin kurulmasında, kanunların yapılmasında, bugünden daha fazla bir şekilde meslek örgütümüzden istifade edilecek, daha yalın, daha anlaşılabilir, angaryalardan uzak, amacına ulaşması bakımından kısa ve etkili sistemler inşa edilecektir.

Bu duygu ve düşünceler ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için huzur, mutluluk ve sağlıklı günler diliyorum.”