Öztürk: “Birilerine muhtaç tek insan bırakmayacağız”

CHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Öztürk, “Yaşlılarımız bizim dünümüz ve belleğimiz, çocuklarımız ise bizim yarınlarımızdır. 31 Mart 2019 tarihinde göreve geldiğimizde Kastamonu içinde birilerine muhtaç vaziyette tek bir insan bırakmayacağız. Altını çizerek tekrar ediyorum. Çocuklarımız, kadınlarımız, kimsesizlerimiz, engellilerimiz ve yaşlılarımız için verilen bu hizmetlerin tamamı bir belediyenin bir yılda söküp yeniden yaptığı kaldırım ve asfalt bedeli kadar belediyeye maliyeti olmamaktadır” dedi.
“Bizim önceliğimiz, insanımızı sadaka kültürüne alıştırmak değil, onları kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri bir ortamı sağlamaktır” diyen CHP adayı Öztürk, bugüne kadar açıkladıkları projeleri tamamlayacak ve onların çatısı olacak bir sosyal projeleri daha bulunduğunu belirtti ve “Yaşlı Bakım Merkezi” projesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Yaşlı bakım merkezinde yaşlılarımız için elektronik kayıtlar oluşturulacak.
Bu kayıtlar neticesinde oluşacak bakıma muhtaç yaşlılarımızın günlük bakımları sağlanmaya başlanacak. Yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak bir yakınının yanında kalmıyorsa evine kadar yemeği götürülecek. Günlük bakımı evinin temizliği görevliler tarafından gerçekleştirilecek.
Kişisel bakımları ( banyo, tırnak, traş) gibi gereksinimleri aksatılmadan karşılanacaktır.

Elektronik sistemimize kaydedeceğimiz yaşlılarımız ile Yaşlı Bakım Merkezimiz arasında elektronik buton sistemi kurulacak ve acil durumlarda yaşlı vatandaşımız direk merkezle bağlantıya geçerek ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır.

Kuracağımız Yaşlı Bakım Merkezlerine entegre olarak ‘Manevi evlat projemizi’ hayat geçireceğiz. Mahallelerimizden gönüllü olarak seçeceğimiz ve kadın kurulumuzda görevli şefkat anneleri vasıtasıyla tespit ettiğimiz kimsesiz yaşlılarımız ile gönüllü insanlarımız arasında köprü kuracağız. Bunu Yaşlı Bakım Merkezi koordinasyonu ile sağlayacağız. Kimsesiz yaşlılarımızın yalnızlık çekmemesi için gönüllü olarak bir yaşlımız ile bir ailemizi bir araya getireceğiz ve böylece her zaman olmasa dahi haftanın belli günlerinde yaşlılarımızın aile sıcaklığını yaşamasını sağlayacağız. Kastamonu insanımızın buna çok büyük ilgi göstereceğine yürekten inanıyoruz.

Kimsesiz yaşlılarımıza evinin kapısından girecek bir kişiyi gözlettirmeyeceğiz. Toplumumuzun birer hafızası olan yaşlılarımızı sadaka kültürü ile değil, boynumuzun borcu bir anlayış ile sahiplenecek ve kimseye muhtaç etmeyeceğiz.

Yaşlı Bakım Merkezleri ve Manevi evlat projemiz vasıtası ile toplumuzun gitgide unuttuğu değerleri yeniden canlandıracağız. Kastamonu’ya sözümüzdür.
Belediye başkanlığı koltuğuna oturduğumuz andan itibaren bir sene geçmeden bütün çalışmalar bitirilecek, kimsesizler, sokakta kalanlar, yaşlılar tespit edilecek ve Kastamonu’da kimse yatağına aç girmeyecek. Kastamonu’nun sokaklarında ne aç insan bırakacağız ne de aç bir hayvan…
Ve biz bunu birilerinin seçim yatırımı olarak her seçim zamanı kaldırım üstüne kaldırım, asfalt üstüne asfalt döküp göz boyamak için israf ettiği kaynaklar ile yapacağız.

Yaşlı Bakım Merkezimizde her zaman bir araç hazır bekletilecek ve ihtiyaç halinde görevlendirdiğimiz kişi anında yaşlımızın bulunduğu merkeze çok kısa sürede ulaşabilecektir. Yaşlılarımızın yemeği, günlük temizliği, kişisel bakımı görevlilerimiz tarafından yapılacak ve yaşlımızın kimseye ihtiyaç duymadan yaşamını devam ettirmesi sağlanacaktır.

Sosyal projelerimiz ile hemşerilerimizin hayatına dokunacağız. Yalnızlıklarını ortadan kaldıracağız. Biz varız diyeceğiz. Onların varlıklarını bir yük değil, bir onur olarak kabul edeceğiz. Sokaklarından gülümseyen insanların gezdiği, evlerinde ve sokaklarında tek bir canlının dahi gezmediği bir kent yaratmak en büyük hayalimizdir. Bu bir ütopya değildir. Bu gerçekleştirmesi sadece birkaç aylık planlamaya bakmaktadır. Biz belediyeye geldiğimizde sadece bunun planlamasını yapmak için emek sarf edeceğiz. Sosyal projelerimizin ana omurgasını oluşturan kimsesizleri resmi kayıt altına aldığımızda gerisi fedakar çalışanlarımız ve gönüllülerimiz ile çok kolay olacaktır.

Bizim belediyeciliğimizde insan için hiçbir zaman maliyet hesabı yapılmayacaktır.
İnsanımızın mutlu olması ve gülümseyen insanların yaşayacağı bir Kastamonu oluşması bizim için hesap edilemeyecek bir bedeldir. Bize bunu gerçekleştirmenin mutluluğu yetecektir.“