Öztürk’ten 25 yıllık döneme eleştiri

Belediye’nin son 25 yıllık dönemini eleştiren ve “Beton ve ranttan başka bir şey üretmediler” diyen Millet İttifakının adayı Mustafa Öztürk, Cuma günü önemli bir projesini açıklayacağını duyurdu.
Öztürk, yaptığı açıklamada, ““Biz en büyük projeyi insanımız için üreteceğiz. Belediyelere yandaş ve akrabalardan başka kimsenin giremediği makam olmaktan çıkarıp, hemşerilerimiz ile kuracağımız kurullar vasıtasıyla hep beraber nasıl kolay yöneteceğimizi görecekler. Halkımız 25 yıldır şehrin yönetiminde söz sahibi değildir. Yeniden vatandaşlarımızın şehirlerine sahip çıkmalarını sağlayacağız” dedi.
Öztürk’ün açıklaması şöyle:
“Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti tarafından Kastamonu’ya hizmet etme teklifi tarafıma tevdi edildiğinde konunun ciddiyetinden öte kul hakkına riayet edebilir miyiz, 26.5 yıl masanın diğer tarafında yönetici olarak yaptığımız hizmetleri tüm Kastamonu’ya yapabilir miyiz? diye düşündüm.

Karayollarında çalışırken ve emekli olduktan sonra gerçekleştirdiğim yüzlerce projemiz vardı. Hiçbirisi yarım kalmamış ve tamamı tamamlanmış. Kastamonu için projelerimizi hayata geçirebilirsek şehrimizin nasıl değişeceğini hayal ettim. Kabul etmeden önce ekibim ile Kastamonu’nun sorunlarını masaya yatırdık. Bu sorunları nasıl çözebiliriz diye kafa yorduk. Kastamonu’nun âkil insanları ile yapmış olduğumuz istişarelerde Kastamonu’nun sosyal demokrat belediyeciliğe ihtiyacı olduğunu ve elimizi taşın altına koymamız gerektiğine karar verdik.

CHP ve İYİ PARTİ ortak adayı olarak resmi olarak açıklandığımızda aslında biz Kastamonu ile ilgili yapacaklarımızı masaya yatırmış ve çalışmasını bitirmiştik. 25 yıldır Kastamonu’yu aynı değirmene su taşıyan zihniyet yönetmiştir. İnsanı önceleyen, cana değer veren hiçbir yatırım Kastamonu’ya kazandırılmamıştır. Gerek şimdiki belediye yönetimi ve gerekse bu yönetimden önceki belediye yönetimleri Kastamonu için beton ve ranttan başka bir şey üretmemişlerdir. Kastamonu belediyesini yandaşlarını ve yakınlarını zengin etmekten başka Kastamonu için ürettikleri bir katma değer yoktur.

Bunun içindir ki, insanı öne çıkaran, cana değer veren ve hayatı kolaylaştıran projelerimizi hayata geçireceğiz. Ülkemizde ve şehrimizde ranta dayalı ekonomik yapı dolayısı ile şöyle bir yanlış algı olmuştur. Beton ve demir olmayan hiçbir proje değer görmemektedir. Köprü, yol ve kavşak bizim işimizdir. Bunu yapmak anlatıldığı kadar büyük reklam harcamaları ve lansmanlar düzenleyerek açıklanacak kadar önemsenecek büyük yatırımlar değildir. Biz belediye başkanlığını kazandığımızda beton ve demire yatırım yapmadan Daday kavşağından başlayarak, Olukbaşı mevkiine kadar trafiği nasıl halledeceğimizi ve bu sorunu çok basit bir şekilde hemşerilerimizin memnun olacağı şekilde nasıl çözeceğimizi göstereceğiz.

Biz en büyük projeyi insanımız için üreteceğiz. Belediyelere yandaş ve akrabalardan başka kimsenin giremediği makam olmaktan çıkarıp, hemşerilerimiz ile kuracağımız kurullar vasıtasıyla hep beraber nasıl kolay yöneteceğimizi görecekler. Halkımız 25 yıldır şehrin yönetiminde söz sahibi değildir. Yeniden vatandaşlarımızın şehirlerine sahip çıkmalarını sağlayacağız.
En büyük yatırımı çocuklarımıza, gençlerimize yapacağız. İnsanlarımızın gözlerindeki umutsuzluğu umuda çevirmedikten sonra şehrin çeşitli yerlerine diktiğiniz beton binalar yandaşlarınızı zengin etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Biz belediye bütçemizi yandaşlarımızı değil, hemşerilerimizi zengin etmek için kullanacağız.
Çalıyor ama çalışıyor zihniyetini bu millete unutturacak, koltuğu oturduğu günden beri çalışmaktan makamına oturamadı sözünü ahlaki bir kural haline getireceğiz.

Belediye başkanlığı seçildiği şehrin “emin” kişisidir. Yanlışa düşen değil, yanlışı doğruya çeviren kişi demektir. Biz seçildiğimiz andan itibaren Kastamonu sokaklarında gezerken hemşerilerimizin gözünün içine bakarak konuşacağız. Onların gönüllerini reklamlarla değil, samimiyetimiz ve yönetim anlayışımızla fethedeceğiz.

Kıymetli hemşerilerimize 8 Mart 2019 Cuma günü yine basınımız aracılığı ile çok önemli bir projemizi açıklayacağız. Bizden beton, demir ve rant projeleri beklemeyin. Onları gerekli olduğu zamanlarda şehrimizde oluşan ihtiyaca göre zaten yapacağız. Bunu Amerika’yı yeniden keşfediyor edası ile açıklamanın bir mantığı yoktur. Biz projelerimizi Kastamonuluların hayatını kolaylaştıracak projeler olarak seçtik. Cuma günü açıklayacağımız bu proje Kastamonulu hemşerilerimizin çok büyük bir derdine derman olacak ve ömrümüzün sonuna kadar bana ve ekibime hayır dua olarak geri dönecektir.

Bizde zaten bunun için yola çıktık.
Hep beraber başaracağız. ”