Öztürk’ten onkoloji kliniği sözü

CHP – İYİ Parti adayı Mustafa Öztürk, Kastamonu’da çok acil şekilde bir onkoloji kliniğine ihtiyaç olduğunu, böyle bir kliniği şehre kazandıracaklarını söyledi.
Öztürk, dün yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Belediye başkan adaylığımız açıklandığından bu tarafa sosyal belediyecilik yapacağımızı ve ranta dönük yapılan belediyeciliğin bizim tarafımızdan Kastamonu’da tarihe gömüleceğini sürekli tekrar ediyoruz.
Bu anlamda basın yolu ile açıkladığımız bütün projeler ve hizmetler Kastamonulu hemşerilerimiz için hazırladığımız insana dönük projelerdir. Öncelikle Kastamonu’ya nefes aldıracağız. Hemşerilerimizin yüzünü güldüreceğiz. Sokaklarında gülen yüzlü, mutlu insanların yaşadığı, açlık ve yoksulluk kaygısı çekmeden akşam evine gidebilen insanların yaşadığı bir kent oluşturacağız.

Değerli basın mensupları aracılığı ile sokakta yaşayan insanlarımız ve sokakta yaşayan hayvanlarımız için projelerimizi açıklamıştık. Bu proje ile sosyal yardımlar sadaka olarak görülmekten çıkarılıp, insanın onurunu zedelemeyen sevgi ve saygıya dayalı bir anlayışa kavuşacak. Hafta içinde Cuma günü Kastamonu ve ilçelerinde yaşayan insanlarımızın bir sorununu ortadan kaldırmak için çok önemli bir projemizi açıklayacağımızı ve bu proje ile Kastamonu ve ilçelerinde yaşayan hemşerilerimizin hayır dualarını alacağımızı söylemiştik.
Şimdi bu projemizi ve detaylarını siz değerli basın mensupları aracılığı ile duyurmak istiyorum.

Ülkemizde 2017 yılında 160 bin kişi kanser hastalığına yakalanmıştır. Dünyada her yıl 8 milyon insan bu hastalık yüzünden kaybedilmektedir. Bu hastalığa yakalanmış insanlarımıza nasıl yardım edebilir, nasıl destek çıkabilir düşüncesi ile örnekleri incelenip, ekibimle ortaya koyduğum bir çalışma neticesinde Kastamonu’da çok acil şekilde bir Onkoloji kliniğine ihtiyaç olduğuna karar verdik. Bunun için çalışmalarımızı yaptık.

Bir doz ilaç alabilmek için Ankara ya da İstanbul yollarına düşen hastalarımızı bir nebze olsun rahatlatmak ve onları kendi evlerinde hissettirme planlaması içine girdik. Ankara ya da İstanbul’a giden hemşerilerimizin maddi kayıpları bir tarafa çok büyük bir barınma sorunu ile karşılaşmaktadır. Açacağımız bu klinikte ilçelerimizden gelen hastalarımızın misafir edilmesi, hastalarımızın birinci derece yakınları olan anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarının psikolojik olarak destek görebilmeleri için gerekli bütün planlamaları yaptık.
İlçelerimizden gelen hastalarımız ve yakınları kendi evlerinde yaşıyormuş gibi bütün imkanları kliniğimizce sunulacaktır. Onları misafir edecek bir ortam hazırlayacağız. Tedavileri devam ettiği müddetçe bu imkanlardan istifade etmelerini sağlayacağız. Kanser hastalığına ilk yakalanan hastalarımızın tedavilerini en uygun şekilde sürdürebilmeleri için disiplinli bir çalışma ve disiplinli bir ekip kuracağız. Hastalarımızın ve yakınlarının psikolojik destekleri sağlanacak, tedavi sürecinde olabilecek en mükemmel hizmet sunulacaktır.

Türkiye’deki örneklerini incelediğimizde Kastamonumuzun böyle bir kliniğe gereksiniminin olduğu aşikardır. Önce hemşerilerimizin ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Beton ve demir ile yapılan projeler en kolay projelerdir. Bizi tanıyanlar bunu çok iyi bilir ki, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz yüzlerce proje vardır. Biz kolaycılığa kaçmak yerine halkımıza nefes aldıracak, onların hayatını kolaylaştıracak projelere ağırlık vereceğiz.
İmkanlarımız el verdiğince açacağımız bu kliniğin zamanla onkoloji hastalarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirilmesi ilk önceliğimiz olacaktır. Belediye başkanlığını kazandığımız andan itibaren parti merkezli değil, insan merkezli bir yönetimi Kastamonu’ya hakim kılacağız. Bu bizim hemşerilerimize vereceğimiz en önemli sözümüzdür.

Sosyal belediyecilik anlayışımızı şu doktrinler üzerine kuracağımızı bu vesile ile kamuoyu ile paylaşmak isterim.

1- Şeffaf yönetim ve şeffaf hesap veren kentler
2- Sokaklarında gülümseyen yüzlerin, hoşgörü ve saygılı insanların olduğu mutlu kentler
3- Kültür ve sosyal aktivitelerin yaşandığı kentler
4- Üreten, hakça paylaşan ve sosyal adaleti sağlayan kentler
5- Nefes alan kentler
6- Ulaşım ve alt yapı sorunları çözülmüş kentler
7- Doğa, çevre ve hayvan dostu kentler
Belediye başkanlığını kazandığımızda ben ve ekibim verdiğimiz sözleri yerine getirmek için hemen harekete geçeceğiz.

Özellikle bugün sizlerle paylaştığımız onkoloji kliniğimiz ile ilgili yasal bütün izinler alınacak ve bu amansız hastalığın pençesine düşmüş hastalarımızın en kısa zamanda tedavilerini rahatça yaptırabilmeleri için harekete geçeceğiz.
İnsan önceliğimiz olacak ve bu yüzden insanımızın hayatlarına dokunacağız. Bu amansız hastalığa yakalanmış hastalarımızın sıhhatlerine kavuştuklarını görmek bizim için en büyük ödül olacaktır.

Kadim Anadolu kendi olan Kastamonu M.Ö 2000-1200 yılları arasında yaşamış Hititlere kadar inmektedir. Bu kendin tarihi vardır, oluşmuş kültürü ve yaşanmış hikayeleri vardır. Bu kentin yeni hikayeler yazacak yönetimlere ihtiyacı vardır. Kastamonu’ya o yeni hikayeyi biz yazacağız.

Bu kadim Anadolu kentinde yaşayan insanlarımızın yüzünü güldürecek projelerimizi bir bir hayata geçireceğiz.
Başkanlık makamına oturduğumuzda makam odasının duvarlarının camdan olacağını söylemiştik. Bu açıklamamamızı anlamayan daha doğrusu anlamak istemeyen siyasetçiler ile karşılaşmaktayız. Bir duvarı yıkıp onun yerine cam koydurmak çok basit bir işlemdir. Anlatmak istediğimiz şey şuydu. 25 yıldır şeffaf yönetime susamış insanlarımıza bizim belediyemizde ne olup bittiğini göreceksiniz, haberdar olacaksınız. Belediyenin yönetiminde söz sahibi olacaksınız. Görünmeyen duvarlar arkasında gizli işler çeviren bir başkanınız ve ekibi olmayacak mesajını vermekti.

Kastamonu’da yaşayan hemşehrilerimize projelerimizi gerçekleştirirken aynı zamanda hesap verme mekanizmasını da işleteceğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Her ay belediyenin bütçesinden Kastamonu’da yaşayan herkesin haberi olacak. Bunu belediyeye gelen herkes kimseye sormadan görecek. Bunu her ay periyodik olarak görseller ile açıklayacağız.

31 Mart 2019 mahalli seçimlerine 25 gün kaldı. 25 gün boyunca nasıl vatandaşımızın karşısına çıkacaksak seçimden sonrada aynı anlayış ile çıkacağız.

Kastamonu’nun yüzünü güldürmeye geliyoruz. Bunun için hazırız.
Değerli basın mensupları aracılığı ile siz kamuoyuna duyurumuzdur.”