Pandemi, Belediye’ye gayrimenkul sattırıyor

“Çarkı döndürmemiz lazım”

Belediye Meclis’i önceki akşam toplandı. Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya belediyenin satışa çıkardığı arsalar damga vurdu.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, pandemi sürecinde İller Bankası’ndan gelen paranın yarının da altına indiğini ve bazen maaşlara dâhi yetmediğini belirterek, bu nedenle arsa ve bina satışı yoluna gittiklerini, çarkı döndürmeleri gerektiğini söyledi.

İlk satış kararı kent merkezinde HepkebirlerMahallesinde bulunan 5 katlı bir binayla ilgiliydi. Hepkebirler Mahallesi 305 ada 27 parselde bulunan 5 katlı bir binanın satışına karar verildi. Belediye Başkanı Vidinlioğlu, “Bir dönem Tabakoğlu Pastırma’nın da kullandığı binadan bahsediyoruz. 5 katlı bir bina. İki katı yol kotunun altında. Taliplisi de var. Ciddi bir tadilat istiyor. Müşteri varken satışının yapılmasını istedik” dedi.

Belediye Başkanlığı’nın Kuzeykent mahallesinde bulunan 1299 Ada 19, 20, 21, 22, 23 parsellerin satışının değerlendirilmesi teklifi de CHP ve İYİ Parti üyelerinin red oyuna karşılık oyçokluğu ile kabul edildi.

Vidinlioğlu, söz konusu satış talebiyle ilgili şu bilgilendirmede bulundu:

“İki TOKİ arasında kalan kısım. İhaleyle satışı düşünülüyor. Pandemi sürecinde İller Bankası’ndan gelen para yarının da altında. Maaşlara bazen yetiyor, bazen yetmiyor. Geçmişten gelen de ödenmesi gereken rakamlar ve kullandığımız kredi var. Çarkı döndürmemiz lazım. Bu satışı planlanan parsellerle ilgili gerekli yeşil alan bırakıldı. Kimsenin bu konuda tereddüdü olmasın.”

Meclis’teki son satış kararı ise  Tosya yolunda Şehit Bülent Gider Caddesi yakınında 1597 ada 40 no’lu parsel ile ilgiliydi.

KARAÇOMAK BARAJI MESİRE ALANI

Bu arada, Karaçomak Barajı’nda DSİ’ye ait mesire alanının Kastamonu Belediyesi tarafından kullanılması için 10 yıllığına tahsisinin alınması Meclis tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Burası ile ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “KaraçomakBarajının hemen yanında bulunan, DSİ’ye ait olan ama kullanılmayan mesire alanı… Burada kamelyalar var. Konaklama ve misafirhane olarak kullanılabilecek bir yapıda. DSİ’nin kullanımında değil. Biz belediye olarak kullanmak istiyoruz. Bu talebimiz DSİ tarafından da uygun görüldü” dedi.