Patates ekimine yasak

  • Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Kastamonu’nun da içinde yer aldığı toplam 25 ildeki toplam 141 bin dekar alanda topraktaki hastalıklar nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını açıkladı.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini cevaplayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karantina nedeniyle 25 ilde toplamında 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını açıkladı. Yasaklamaya neden olarak “Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan” hastalıkları gösterildi.

KASTAMONU’DA LİSTEDE YER ALIYOR

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada “Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon” illerindeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını ifade etti.

ÇARE “MÜNAVEBE”

Bakan Pakdemirli tek mücadele yönteminin karantina tedbirlerinin alınması, kültürel tedbirlerin uygulanması ve münavebe yapılması olduğunu kaydetti. (Gözde MINIK)