Pazarda turşu hareketliliği

Kış öncesi hazırlıklarını tamamlayan vatandaşlar, semt pazarlarında da turşuluk ve kışlık ürünlere daha çok rağbet gösteriyor.

Turşu, sos ve salça yapımı için Salıpazarı’nın yolunu tutan vatandaşlar kuşburnu, kiren, kırmızı biber, domates, salatalık, fasulye,  patlıcan ve dolmalık biberlere yöneldi.

Pazara Amasya’dan gelen soğan satıcısı Abdullah Yıldırım, “Bu sene soğan önceki senelere göre bol ve ucuz. Şu anda kışlık 25 kg gelen soğanın çuvalını 15 liradan veriyoruz. Bunun kilosu da 60 kuruşa gelmektedir” dedi.

Dereköylü Erol Kendiroğlu da, “Bu yıl yeni ürettiğimiz kelemi ilk defa pazara getirdik ve kilosunu da 2,5 liradan veriyoruz. Yine kendi ürünümüz olan ve 18 kilograma kadar da gelen yerli karpuzlarımızı da satıyoruz. Adana ve diğer il dışından gelen karpuzların sezonu sona erince bizim karpuzlarımız satışa giriyor. Bu şekilde bir ay daha karpuz satışlarımız devam eder” diye konuştu.

İnebolu yerli ürünlerini pazara getiren Necip Demirci de, “İnebolu ilçemizde yetiştirdiğimiz yerli ve doğal ürünlerimiz olan incir, biber, fasulye, üzüm, barbunyayı satıyoruz. Müşterimiz bizim ürettiğimiz yerli ürünleri tavsiye ediyor. Bizde uygun fiyatlarla ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturuyoruz. Yerli incir kilosu 10, üzüm 5, barbunya 7, domates 3, salatalık 3 liradan satılıyor” dedi.

Pazarda dün turşuluk salatalık 3 ila 5 liradan, patlıcan 4, kuşburnu 5, kiren 4, yerli çilek 15, kırmızı biber 3, patates 1,25 liradan satıldı. -CM