Personel hazır, uçuş bekliyor

  • Havalimanı çalışanlarının sendika başkanı Metin Tiraki, seferlerin yeniden başlamasına yönelik tüm hazırlıkları yaptıklarını açıklarken, alandaki doluluk ortalamasının her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çekti.

Ulaştırma Memur-Sen İl Başkanı Metin Tiraki, pandemi süreciyle birlikte durdurulan havayolu seferinin THY tarafından bir türlü başlatılmadığı, ertelendikçe ertelendiği Kastamonu Havalimanında her türlü hazırlığı eksiksiz yaptıklarını söyledi.

Tiraki konuyla ilgili açıklamasında, çalışanların pandemiyle mücadele konusunda gerekli eğitim sertifikasına sahip olduklarını hatırlatırken, Kastamonu Havalimanı’nın yıllar doluluk ortalamasının ise yüzde 70’e ulaştığını hatırlattı.

Tiraki, yıllar ortalaması %70 doluluğa sahip olan Kastamonu Havalimanının yolcu sayısının açıldığı 2013 yılından bu tarafa her yıl arttığını vurguladı ve şöyle dedi:

“Özellikle 2019 yılında kurulan ILS sistemi, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek Avos cihazı ile görüş mesafesi 500 metreye kadar düşecek ve  yoğun kış şartlarında uçuş iptallerinin de önüne geçilecektir.

Ayrıca görüş mesafesini daha aşağılara çekmek için “CAT2” cihazı ve apron genişletilmesi için de yoğun çalışmalar yapılmaktadır.’