Pişman babaya 16 yıl!

İsmailbey Mahallesi’ndeki evlerinde çıkan tartışma sonrası oğlunu öldüren babaya mahkeme heyeti, 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. 

İsmailbey Mahallesi’ndeki evlerinde çıkan tartışma sonrası oğlunu öldüren babaya mahkeme heyeti, 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

KASTAMONU'DA BABASINDAN ARABA İSTEYEN TURAN O., SİLAHLA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)
KASTAMONU’DA BABASINDAN ARABA İSTEYEN TURAN O., SİLAHLA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)

Olay, geçtiğimiz yıl Ağustos ayı içerisinde Kastamonu’nun İsmailbey Mahallesi Şehit Ertan Sevrioğlu Sokak üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, bir yakınlarının düğününe katıldıktan sonra eve dönen Burhan O. ve ailesi, arabayı park etti. Bu esnada oğlu Turan O., babasından alkol almak için arabayı istedi. Baba Burhan O. oğlunun alkollü olduğunu ileri sürerek arabayı vermek istemedi. Bunun üzerine çıkan tartışma sonrası Turan O., taş ve sopalarla ailesinin üzerine saldırdı. Darbeler alan Baba Burhan O. ile oğlu Turan O. arasında boğuşma yaşandı. Bu esnada silahın ateş olması sonucu Turan O., hayatını kaybetti.
Olay sonrası çıkarıldığı mahkeme tutuklanarak cezaevine gönderilen sanık Burhan O. hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Davanın karar duruşmasında söz alan Burhan O., oğlunun ölümüne sebebiyet verdiği için çok üzgün ve pişman olduğunu belirterek “Belimdeki silahı oğlum alsaydı bizi öldürecekti. Çok korktum, oğlum saldırgan birisiydi. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.
Tarafları dinleyen mahkeme heyeti kararını açıldı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla hakkında dava açılan Burhan O., haksız tahrik altında suçu işlediği için cezası 20 yıla düşürüldü. Mahkeme heyeti, Burhan O.’nun mahkemedeki iyi halinden de cezayı 16 yıl 8 aya kadar düşürdü. Ayrıca mahkeme heyeti, ruhsatsız silah kullandığı gerekçesiyle de 1 yıl 3 ay hapis cezasını bin TL para cezasına çevirdi.

 

İHA