“Piyasaya 25.5 milyon TL kredi parası girdi”

KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol, “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz desteği”yle ilgili açıklamasında, “Kastamonu’da şu ana kadar bin 104 vatandaşımız kredilerini almış durumda. 25 milyon 520 bin lira piyasaya girmiş durumda” dedi.
2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği programı kapsamında, kredi kullanım süreçlerindeki sorunları görüşmek ve değerlendirmede bulunmak Kastamonu Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Müdürü Nevzat Erol, KOBİ’lere verilmeye başlanan kredilerle ilgili: “Kastamonu’da şu ana kadar 1104 vatandaşımız kredilerini almış durumda. 25 milyon 520 bin lira piyasaya girmiş durumda” dedi.
Erol, esnafa faizsiz kredi uygulaması kapsamında çalışmaların devam ettiğini ifade etti.
Kredinin KOBİ’ler tarafından kullanılmasıyla beraber piyasaya çok önemli bir para girişinin olduğunu da söyleyen Erol, “Kredi süreci, Sayın Başbakanımızın kendi iradesiyle ortaya koyduğu bir süreç oldu. Sayın Başbakanımız, Bakanımız ve KOSGEB Başkanımız birinci elden bu süreci takip ediyorlar. Sürece nasıl katkı sağlayabiliriz, bunu nasıl tamamlayabiliriz bunu konuşmak için burada toplandık” diye konuştu.
Kastamonu’da bu krediden yararlanacak toplam da 2 bin 571 işletme bulunduğunu da konuşmasının sonunda söyleyen Nevzat Erol, “Bunlardan 1104’ünün kredi kullanımı tamamlandı. Bu noktada, bankalarımıza ve çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. 25 milyon 520 bin liralık bir kaynak şu ana kadar aktarılmış durumda. Banka şubelerimizde ödeme bekleyen pozisyonunda görünen 518 işletmemiz var. Bu 518 işletmenin de işlemlerinin Cuma gününe kadar tamamlanabilmesi noktasında Sayın Müsteşarımız bizden müjdeli haber beklemektedir. 112 tane de kredi değerlendirmesi devam eden işletmelerimiz bulunmaktadır. Bin 707 işletmemiz bankalara gelmişler ve kredi alama süreci kredi notunda kalmış. Belki vatandaşlar farklı bankalara giderlerse yeniden değerlendirme yapılabilir. Raporlamalar yapılıyor. 518 işletmede krediyi kullanırsa Kastamonu’da yüzde 65 kullanım olacak. 518 işletmenin bankalar üzerinde rakamları var. Her bankanın farklı bir süreci var. SGK’dan aldığımız yetkiyle vatandaşların sorgulamasını yapabiliyoruz” dedi.
Toplantıya bankaların şube müdürleri ve işadamları katıldı. CM