Plastik cerrahi Kangal’a karşı

Seydilerli Hamdi Aydın, çalıştığı fabrikada kangal cinsi bekçi köpeğinin saldırısı sonucu kopan kulağına, Kastamonu Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin Öztürk’ün gerçekleştirdiği başarılı operasyonla kavuştu.

Üç saat süren operasyonun, plastik cerrahi alanındaki nadir uygulamalardan biri olduğu ve Kastamonu’da ilk kez gerçekleştiği belirtildi.

Op. Dr. Yasin Öztürk, başarılı operasyon hakkında şu bilgileri verdi:

“Bugüne kadar bu olay gibi tıp literatürüne geçen başarılı kulak replantasyonusayısı oldukça azdır. Bunun sebebi ise kulakta bulunan damarların çok ince, küçük ve hasas olmasıdır. Ameliyat sonrası, yerine dikilen sağ kulakta biriken oksijensiz kirli kan 10 gün süreyle düzenli olarak çekildi. Bu süreç içinde hastamızın kulağında beklediğimiz yeni damarlar oluşmaya başladı. Kulakta gereken bütün damarlar yaptığımız başarılı operasyonla yeniden oluştu. Hastamızın şuan yerine dikilen kulağı  belli belirsiz izler dışında renk ve görünüm olarak tamamen normal sağlıklı bir görünümde. Kendisini sağlığına kavuşturduğumuz için ekip olarak çok mutluyuz.”

“İleri merkezlere gitmeye gerek kalmaz”

“Devlet hastanelerinde başta cerrahi mikroskop ve mikrocerrahi ekipmanı olmak üzere gerekli imkanlar sağlandığı takdirde artık bu tür mikrocerrahi gerektiren operasyonların plastik cerrahlar tarafından Kastamonu gibi illerde de ileri merkezlere gidilmeden gönül rahatlığı içinde yapılabileceğini söyleyebilirim.Bu güzel şehre geleli henüz 5 ay oldu. Beş ayda ileri merkezlere sevk yapmadan 500 ameliyat yaparak hastalarımızı sağlıklarına kavuşturarak evlerine uğurlayıp dualarını aldık.

Köpek saldırısı sonucu kopan kulağına kavuşan Hamdi Aydın ise düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Hastaneye gelir gelmez beni acilen ameliyata aldılar. Değerli doktorum kopan kulağımın çok parçalanmış olduğunu, bu tür parçalı kopmuş kulakların tutma ihtimalinin düşük olduğunu fakat yine de ellerinden gelenin en iyisini  yapacaklarını ve kulağıma bir şans verip yerine dikeceklerini belirtti. Artık kulağımdan umudumu kesmiştim, uyandığımda kopan kulağımın yerinde olduğunu görünce inanamadım. Kulağımın kurtulmasında emeği geçen başta değerli doktorum Op.Dr. Yasin Öztürk olmak üzere tüm operasyon ekibine, hastane yönetimine ve Kastamonu Devlet Hastanesi plastik cerrahi kliniğine çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun”