Pompeiopolis’te bayrak değişimi

Tayyar Gürdal

Taşköprü’deki Pompoeiopolis antik kentinde 11 yıldır devam eden kazıların başkanlığı bu yıl el değiştiriyor. Kazılarda, 11 yıldan bu yana zaman zaman kazı başkanı zaman zaman da bilimsel danışmanlık görevi yürüten Kastamonu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Latife Summerer’in yerine bu sezondan itibaren kazı başkanlığı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Tayyar Gürdal tarafından devam ettirilecek.

Batı Karadeniz’in en önemli antik kentlerinden olan ve antik Paphlagonia Bölgesinin başkentliğini yapan Pomepiopolis kentinde 2006 yılından bu yana süren bilimsel arkeolojik kazılar artık Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Tayyar Gürdal yönetiminde sürdürülecek. Daha önce Çanakkale Bölgesindeki arkeolojik çalışmalara katılan son yıllarda da Zonguldak Bölgesinde çalışamlar yürüten Yrd. Doç. Gürdal, Zonguldak Üniversitesi’nde Bölüm Başkan Yardımcısı olarak idari göreve de sahip.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan yaşanan bu sıcak gelişme ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Yurtdışından arkeolog ve çeşitli bilim alanlarından uzmanların da katıldığı Pompeoipolis kazı çalışmaları bildiğiniz gibi 11 yıldır sürüyor. Kazının bugüne kadar zaman zaman başkanlığını zamana zaman da bilimsel danışmanlığını yürüten Prof Dr. Latife Sumerer Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerekli görmesiyle kazılardan ayrılmıştır. Sumerer’in kazı görevinden ayrılmasıyla bakanlık Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Arkeoloji Bölümünün kurucularından Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Tayyar Gürdal’ı kazı görevinin başına resmi olarak getirdi. Bu yıl yapılacak olan kazı çalışmalarının başkanlığını Yrd. Doç. Tayyar Gürdal yapacak. Kazı çalışmalarında daha önce Latife Sumerer ile yurtdışından gelip birlikte çalışan yabancı arkelogların Temmuz ayında başlanması planlanan kazı çalışmalarına çoğunun katılacağı bize gelen bilgiler olduğunu söyleyebilirim.”