Pozitif vaka tavan yaptı!

 

  • Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu’daki koronavirüs vakalarında son günlerde artış olduğunu, özellikle son üç günde pozitif vaka sayısının çok arttığını, önceki günkü sayının ise tavan olduğunu açıkladı.
  • “Bir fedakarlık yaptık, bu fedakarlığın ödülünü alacakken kendi kendimizi cezalandırmaya çalışıyoruz” diyen Vali Karadeniz,ölüm vakalarındaki sayının ise iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar düşük olduğunu belirtti.
  • Karadeniz, “Dünkü yapılan testlerde pozitif çıkma oranı tahmini olarak yüzde 10 ile 12 arasındadır. İç kesimdeki özellikle birkaç ilçemizde yoğunluk var. Herkes kendi tedbirini almaya başladığı an sorun çözülmüş olacak” diye konuştu.

 

 

Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu’daki koronavirüs vakalarında son günlerde artış olduğunu, özellikle son üç günde pozitif vaka sayısının tavan yaptığını, önceki günkü sayının ise tavan olduğunu açıkladı.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretindekoronavirüs sürecini de değerlendiren Vali Karadeniz, şunları söyledi:

“İlave tedbirler almaya çalıştık, sağlık personeli için misafirhanelere yönelik de tedbir uyguladık.  Kastamonu’da son zamanlarda bir artış var. Bu işin şakası yok, bitti diye bir şey yok. Hepimiz bilelim. Normal yaşantımıza devam etmek istiyorsak maskemizi tam takacağız, mesafeye uyacağız. Herkes kendi kişisel hijyenini sağlayacak. Bu sadece yolda gezerken ya da tanımadığımız kişilere karşı alınacak önemlerden değil. İş arkadaşlarımıza, akrabalarımıza ve herhangi bir kalabalık ortamda almamız gereken bir tedbir.  Virüs çok çabuk ve rahat bulaşandır. Sayıdan ziyade üstünde durmamız gereken nokta, kendi tanıdıklarımızdan yakınlarımızdan bile bulaşabileceğini düşünmeliyiz. Tedbirli olununca ekonomik faaliyetler, gezme, eğleme faaliyetleri sağlıklı bir şekilde yürür. En çok sıkıntılı konu malzeme alışverişidir. Malzeme alışverişini de en aza indirmeliyiz.

“HERKES MASKESİNİ DÜZGÜN TAKSIN”

Benim gönlümden geçen şudur: Herkes maskesini düzgün bir şekilde taksın, sosyal mesafeye uyarak yürürsün, polis de bundan dolayı kimseye ceza yazmak zorunda kalmasın. Bir fedakarlık yaptık, bu fedakarlığın ödülünü alacakken kendi kendimizi cezalandırmaya çalışıyoruz. Okullar açılıncaya kadar vakaları aşağıya çekmemiz lazım. Bu şekilde devam ederse eğitimi de olumsuz etkiler. Son üç günlük rakamlar yüksek. İlk gün belki kurum yakalamıştır diye düşündüm, ikinci gün biraz iner gibi oldu ama üçüncü gün tekrar yükseldi. Her gelen rakam ilin rekor sayısıdır. Dünkü sayımız pandeminin en yüksek dönemindeki sayıdan da yüksek. Pandeminin yoğun olduğu dönemde il dışından gelenleri takip ettik. ‘Sorun, il dışından gelenlerden’ dersek yanlış olur. Sorun, il dışından gelenlerle temas kurmak hadisesidir. İl dışından gelen ile aynı evde kalmayacaksın, ortak masada yemek yemeyeceksin. Herkes kendi tedbirini almaya başladığı an sorun çözülmüş olacak. İnsanlar memleketine de rahatlıkla gidecek ve turizm amacıyla gelenlerde rahatlıkla Kastamonu’ya gelebilecekler. Ölüm vakalarında sayımız düşük. İki elin parmakları arasındaki sayıdan daha az sayımız. Sağlık teşkilatının özveriyle çalışmasının göstergesidir. Son 1 ayda tespit ettiğimiz vakalar, gelen vakaların temaslıların, taraması sonucu ortaya çıktı. Kastamonu’da test yapılanlar ise 5 bin 286’dır. Gardiyanlar 3 ekibe ayrıldı. Evlerinden yurda alınıyorlar ve yurda alındıktan sonra test yapılıyor. Yurttaki karantinanın ardından da test yapılıyor. Ardından cezaevine gidiyorlar. Bunun da faydasını çok gördük.”

“BİRKAÇ İLÇEMİZDE YOĞUNLUK VAR”

“Devlet Hastanesine gidip normal vatandaşın test yaptırması doğru olmaz” diyen Vali Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastaneye yığılım olur. Sosyal mesafe oranında da sorun olur. Başka sakıncalara yol açabilir. Ancak yapılması gerekenlerin testi yapılıyor. Ben Halk Sağlığı uzmanlarına da teşekkür ediyorum. Onlar bu işin görünmez kahramanları. Arka planda çalışıyorlar, her vakayı tek tek inceliyorlar. Yakalanan vakaların yüzde 80’i Halk Sağlığı uzmanlarının çalışmaları neticesindedir. Herkes ‘sahil tarafı daha yoğun olacaktır’ diye düşünüyor ama rakamlar öyle söylemiyor. Dünkü yapılan testlerde pozitif çıkma oranı tahmini olarak yüzde 10 ile 12 arasındadır. İç kesimdeki özellikle birkaç ilçemizde yoğunluk var.”