Prematüre doğan buzağıya evinde bakıyor

KASTAMONULU ÇİFTÇİ İLHAN ÇAKMAKOĞLU, PREMATÜRE DOĞDUĞU İÇİN EVİNE GETİRDİĞİ VE "KUBİLAY" ADINI VERDİĞİ BUZAĞIYA ADETA ÇOCUĞU GİBİ BAKIYOR. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)
  • Kastamonulu çiftçi İlhan Çakmakoğlu, prematüre doğduğu için evine getirdiği ve “Kubilay” adını verdiği buzağıya adeta çocuğu gibi bakıyor. Bu sayede 15 kilogram doğan prematüre buzağı, 1 haftada üç kilo alarak hayata tutunmayı başardı.
KASTAMONULU ÇİFTÇİ İLHAN ÇAKMAKOĞLU, PREMATÜRE DOĞDUĞU İÇİN EVİNE GETİRDİĞİ VE “KUBİLAY” ADINI VERDİĞİ BUZAĞIYA ADETA ÇOCUĞU GİBİ BAKIYOR. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)

Seydiler’e bağlı Yukarı Arslanlı Köyü’nde çiftçilik yapan İlhan Çakmakoğlu, Aralık ayı içerisinde prematüre doğan buzağısını evine getirip ona özel bir ilgiyle bakıyor. Çakmakoğlu, bebek şampuanıyla yıkayarak temizlediği buzağıyı, evin bir odasında oluşturduğu alana yerleştirdi. Yaşamasını çok istediği buzağıya “Kubilay” adını veren ve bir ay daha evinde bakmayı planlayan Çakmakoğlu, buzağıyı annesinin sütüyle biberonla besliyor.

Veteriner Hekim ile besicilerinin özel ilgisini sonrası hayata tutunan ve prematüre doğduğu için eksik olan yaşam fonksiyonlarını tamamlayan buzağı, evde özel olarak bakıldığı için 1 haftada üç kilo alarak hayata tutunmayı başardı. 8 aylıkken erken doğum sonrası doğan prematüre buzağı, 9 ay 10 gününü tamamlandıktan sonra doğal yaşamına geri bırakılacak.

40 yıldır çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını söyleyen İlhan Çakmakoğlu, “Köpeğimizin tedavisi için gelen veteriner hekim, ahırda hamile olan büyükbaş hayvanımızı da muayene etti. Veteriner Hekim, yaptığı muayenede doğumun başladığını söyledi. Bunun normal bir şekilde doğum olamayacağını söyleyip, sezaryenle buzağıyı alacağını söyledi. Veteriner hekimimiz, operasyonla buzağısını annesinin karnından sağ salim aldı. Şuan annesi ve buzağımız hayatta. Bu normal bir doğum değil, 8 aylık prematüre bir doğum olduğundan buzağıya hijyenik bir ortamda bakıyoruz” dedi.

1 saatlik yorucu bir operasyon sonrası buzağıyı anne karnından sağlıklı bir şekilde aldıklarını belirten Çakıroğulları Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Birol Yürük ise şunları söyledi:

“Yetiştiricimiz İlhan Çakmakoğlu beni köpeği rahatsız olduğu için aradı. Geldiğimizde muayenesini ve tedavisini yaptık. Daha sonra ahırda bir tanede ineklerinin rahatsız olduğunu söyledi. Onun muayenesini de yaptık. Genel muayeneyi yaptıktan sonra ineğin erken doğum için yavru sularının geldiğini ve doğum aşamasının başladığı teşhisini koyduk. Muayenede buzağının prematüre buzağı, dişlerinin tam oluşmadığı ve genel vücut itibariyle de zayıf olduğunun farkına vardık. Serviks kanalı dardı ve bu yüzden buzağıyı çekerek çıkardığımız da basınca dayanamayıp ölebileceğini ve bu yüzden sezaryen operasyonu yaparak buzağımızı daha sağlıklı bir şekilde alabilme ihtimalimizin yüksek olduğunu yetiştiricimize söyledik. O da buna razı olduğunu söyledi. Buzağımızın erken doğum olmasından dolayı tam gelişememişti, bu yüzden küçük odaklı kanamalar ve şikayetler şekillendi. Bunları çeşitli kanama kesici ilaçlar kullanarak yatıştırdık ve bir saat içerisinde operasyonumuzu tamamladık. Operasyon sonucunda buzağımıza çeşitli aneleptikler uygulayarak solunum sistemi ve vücut derecesini dengeleyici bir takım ilaçlar uyguladık”

Buzağıların normal doğum ağırlığının 40 kilo ila 90 kilo arasında olduğunu vurgulayan Birol Yürük, “Prematüre ve erken doğum olan 15 kilo canlı ağırlığındaki Kubilay isimli bu buzağımız, meslek hayatımda bir ilk oldu. Yaklaşık 12 yıldan beri veteriner hekimim birçok sezaryen ameliyatı yaptım. Ancak genellikle iri doğumlar için yaptığımız bu sezaryen ameliyatını ilk defa küçük prematüre buzağı için yapmış olduk” ifadelerini kullandı.

Evde özel odada bakıldığı için prematüre doğan buzağının sağlığının şuanda gayet iyi olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Yürük, “Buzağımızın sağlığı gayet yerinde, ilk 24 saat çok kritikti. Türkiye’de çok fazla bir örneği yok bu şekilde özellikle erken doğumlarda prematürel doğan doğumlarda operasyondan sonra özellikle buzağının hijyenik ortamda kalması çok önemli. Buzağımızın sağlığı gayet iyi, yaşam fonksiyonlarını da tamamladı. Özellikle buzağılarda gebeliğin son 6 ile 9 aylık arasında akciğer ve iç gelişimini tamamladığından bu özellikle akciğer gelişimi biraz zayıftı, onu da atlatmış olduk bu hijyenik ortam sayesinde. Buzağımızın sağlığı gayet yerinde, annenin sağlığı gayet yerinde, hayvanların sağlığı insanların mutluluğudur diyoruz” (İHA)