"Profesyonel yapı şart"

Kastamonuspor 1966 Teknik Direktörü Ziya Doğan, kulübü profesyonel bir yapıya kavuşturdukları zaman başarının da otomatik olarak geleceğini söyledi ve “İki yada üç hafta sonra Kastamonu net bir takım görecek” dedi.

Kastamonuspor 1966 Teknik Direktörü Ziya Doğan, devre arası hazırlık dönemini, transferleri ve sezonun ikinci yarısının ilk maçı olan Sarıyer deplasmanını değerlendirdi.
Kısıtlı bir zaman dilimi içerisinde en iyisini yapmaya çalıştıklarını söyleyen Ziya Doğan, Kastamonuspor 1966’nın daha ileri noktalara taşınması için profesyonel bir yapının oluşmasının şart olduğunu söyledi.

Kadroyu yeniden şekillendirmek için çok yoğun bir süreç geçirdiklerini söyleyen Ziya Doğan, ”
“Devrearasının çok kısa, hazırlık dönemi için bize kalan sürenin az olduğu bu süreçte yönetim kurulumuzla beraber iki antrenman arasında ve gece yarısına kadar çalışarak bu şartlarda yapılacağın en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Sabah idmana çıktığımız kıyafeti gece uyumak için odamıza geçtiğimizde ancak çıkarabildik. Böylesi yoğun bir çalışma sonucunda takımı oluşturduk. Belki Türkiye liglerinde görülmemiş azim ve mücadeleyle iyi bir kadro kurduk. Kastamonuspor 1966’ya ligde bulunduğu yer itibariyle bakıldığında da bu oyuncuları ikna etmek çok kolay olmadı. Zaman zaman görüşmeler tıkandı, zaman zaman üst üste toplantılar gerçekleştirdik. Hemen hemen tüm oyuncuların transferinde hatır işi çok etkili olmuştur. Bizim çabalarımız ve Kulüp Başkanımız Metehan Babaş ile yönetim kurulunun iyi niyet ve arzusu bu oyuncuların tercihlerini bizden yana kullanmalarını sağladı” dedi.

Lig arasında hiç bir kulübün iyi oyuncusunu vermek istemediğini ve bu nedenle gerçekleştirdikleri transferlerin bir bölümünün futbola ara vermiş isimler olduğunu söyleyen Ziya Doğan, “Lig arasında kimse oynayan iyi oyuncusunu vermiyor. Ya serbest kalmış, ya kadro dışı bırakılmış, veya ara vermiş futbolcuları alabiliyorsunuz. Bizimde aldığımız transfer ettiğimiz oyuncuların bir bölümü futbola ara vermiş oyuncular oldu. Aldığımız oyunculardan sadece bir yada ikisi ilk devrede takımlarında oynamış oyuncular. Toplamda 16 oyuncu bünyemize kattık. Bunların içerisinde 5 yada 6’sı oynayabilecek, olgun oyuncudur. Bazıları kulübün geleceğini düşünerek kadromuza dahil ettiğimiz genç, uzun yıllar bu takımın formasını taşıyabilecek oyunculardır. Fatih Küçük, Ferdi Elmas, Ensar Karakulakoğlu, Fatih Ergen ve Ahmet Ayaloğlu bu isimler arasında yer alıyor. Şuanda eksikleri var. Onları tamamladıklarında takıma çok fayda sağlayacakları gibi ilk 11 formasını kapabilirler. Biz bir taraftan kulübün geleceğini düşündük ve bir taraftanda bizi bu sezon başarıya götürecek oyuncuları almak istedik ve başardık. Bu oyuncuları başka kulüplerde istiyordu. Biz renklerimize bağladığımız gibi rakiplerimizin elinden de almış olduk. İbrahim Kaş 2 aydır kulübünde kadro dışı kalmıştı. Erkan Sekman geldiği kulüpte oynayamıyordu ama idman eksiği yoktu. Onur Cenik 6 ay ara vermişti, Kerem Şeras 6 ay ara vermişti. İskender Alın ise 1.5 aydır idman yapmamış” diye konuştu.

Sarıyer maçı kadrosuna bazı isimlerin alınmaması ile ilgili ise Ziya Doğan, “Türkiye’de bir oyuncu alındıysa, transfer edilmişse hemen oynayabilir anlayışı var. Çalışmış mı, fizik olarak hazır mı, takım oyununa uyacak mı bunlar hep zaman alacak. Bir profesyonel futbolcu idmanlarına 15 gün ara veriyorsa en az 6 hafta hazırlık dönemi geçirmesi lazım. Biz bir taraftan transferle meşgul olurken, bir taraftanda da bu oyuncuları hazırlamaya çalıştık. Takdir edilecektir ki 10 gün içinde hangi kondisyonu yükleyebilir, oyuncuya hangi mantığı aşılayabilirsiniz? Biz 10 gün içinde hepsini yapmaya çalıştık. Biz zaman mehrumu dinlemedik. Bu şartlarda en iyi ne yapılabilirse yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sarıyer maçında 90 dakika iyi bir futbol ortaya koyduklarını da söyleyen Ziya Doğan, “Biz Sarıyer’le oynadığımız ikinci devre ilk maçımıza 45’er dakikadan toplamda 90 dakika ilk kez birarada oynayan bir kadroyla çıktık. Şartlar bu ve bu şartlarda en iyisini yapmak istiyoruz. Ama kamuoyunun şunu iyi bilmesi lazım; Milyonlarca dolar harcayıp, hazırlık dönemini geçirip, 8 haftalık program yapıp lige başlayıp halen takımın zamana ihtiyacı var diyenler var. Biz bunu yapmayız, yapmadık. İlk maçımıza çıkıp aslanlar gibi mücadele ederken takım oyunundan da örnekler sergiledik. Deplasmanda Sarıyer gibi bir takıma karşı mücadele gücü ve futbol olarak üstünlük sağladık. 4 yada 5 net gol pozisyonundan yararlanamadık. Ölü toptan gol yedik. Sonuca ulaşmak için mücadele edeceğiz. Oyuncuyu asla serbets bırakmam, iyi çalışmalı, iyi mücadele etmelidir. Sahaya çıktığı zaman mazeret kabul etmiyoruz. Bu doğrultuda en iyi işleri yaptık” dedi.

Hava koşullarına bağlı olarak çalışma şartları uygun gittiği takdirde her geçen gün kalitelerini göstereceklerini ve üç hafta sonra Kastamonu’ya net bir takım izlettireceklerini belirten Ziya Doğan, “Hava şartları iyi giderse, çalışma şartlarımız uygun olursa her geçen gün kaliteli takım olduğumuzu herkes görecek. Bunu iddialı söylüyorum. İki yada üç hafta sonra Kastamonu net bir takım görecek. Kamuoyundan destek olmalarını ve taraftarımızın ümit beslemesini istiyorum.” diye konuştu.

Transfer sezonu sona ermeden solbek mevkiine bir takviye daha yapmak istediğini belirten Ziya Doğan, “Solbek dışında her mevkiinin alternatifi var. Sol tarafa bir alternatif bulmak şart. Arayışlarımız sürüyor. Transfer devam ediyor. Bir iki oyuncu gelebilir, bir iki oyuncu gidebilir.” dedi.

Play-Off’u zorlayacaklarını belirten Ziya Doğan yapılan bu transferlerle çekirdek kadroyu oluşturduklarını, iki yada üç transferle önümüzdeki senenin şampiyon kadrosunu kurabileceklerini kaydetti.
Bu sene Play-Off’un kendileri için gizli hedef olduğunu belirten Doğan, “Bu sene bu kadro ile gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz, en iyi mücadelemizi yapacağız. Ama bir daha ki senenin çekirdek kadrosunu kurduk. Bu sene tabiki yukarıyı Play-Off’u zorlayacağız. 10 puan fark kolay değil. 9 puana çekmeyi başardık. Play-Off’u gizli hedef olarak tutacağız çünkü futbolcuyu baskı, stres altına almak istemiyoruz. Ben bunu yönetim kuruluna da baştan söyledim. Biz yaptığımız transferlerle takımın iskeletini oluşturduk. 2 yada 3 transferle önümüzdeki senenin şampiyon kadrosunu kurarız.” ifadelerini kullandı.

Antalya’da bazı günler üç idman yapmalarına rağmen Kastamonu’ya sakatlık yaşamadan döndüklerini de belirten Ziya Doğan, Hasan Doğan Spor Tesisi’nde yaptıkları ilk idman sonrası 5 futbolcunun sakatlandığını kaydetti. Çime dönüştürülen İsmail Dikmenli Spor Tesisi Futbol Sahası’nı kullanmalarına karşı çıkanlar olduğunu da dile getiren Ziya Doğan, “Bazı günler 3 üç idman yaptığımız Antalya’dan sakatsız gelmeyi başardık. Kastamonu’ya geldiğimizde saha şartları müsait olmadığı için ilk idmanımızı Hasan Doğan Spor Tesisi’nde sentetik zemin üzerinde gerçekleştirdik. Bugün 5 oyuncumuzun kasığında ağrı var. İsmail Dikmenli Spor Tesisi’nin önündeki sahayı yapan firma bize ilk devre sona ermesine 3 hafta kala “sahayı kullanabilirsiniz” dedi. Biz sahayı korumak için girmedik ve bekledik. İlk idmanımızı yaptık. İşin uzmanı bize sahayı kullanabilirsiniz derken, bazı çevreler içimizdeki bazı beyefendiler bozulur girmeyelim diyor. O zaman biz nerede çalışacağız? Hafif çalıştırmamıza rağmen sentetik zeminin faturası 5 sakat oldu ” dedi.

Kulüpte personel sıkıntısı çektiklerini, 1 kişinin 50 işe koşturmasının gerginlik yarattığını da söyleyen Ziya Doğan acil profesyonelleşmeleri gerektiğini söyledi.
Profesyonel yapıyı tam olarak oturttukları takdirde büyük hedeflerin geleceğini belirten Ziya Doğan, “Bu transfer döneminde personel açığımız olduda çok net açığa çıktı. Kurumsallaşmış olsaydık transfer dönemi boyunca ne kulüp başkanımız, ne yönetim kurulu, ne de ben zaman konusunda sıkışıklık yaşamazdık. Baktığımız zaman Kastamonu’da futbolun köklü bir geçmişi var ama Kastamonuspor 1966’nın mazisi 2 yıl öncesine dayanıyor. Kurumsallığı sağlayamadığımız için ben teknik direktörlüğümü unuttum fedakarlık yaptım. Başkan kulüp başkanı olarak fedekarlık yaptı. Yönetim kurulu aynı fedakarlığı gösterdi. Herkes bir işin ucundan tuttu. Bu böyle devam eder mi? Etmemesi lazım ve acil profesyonelleşmemiz lazım. 50 işe koşan personel olmaz. Bu durum bizde gerginlik yaratıyor. Bu yönde raporumu vereceğim. Profesyonel yapıyı tam olarak oturtacağız ondan sonra büyük hedefler kendiliğinden gelecek. Çalışma şartlarımız çok sağlıklı değil. Salla başı al maaşı mantığında asla olmadım, olmayacağım” şeklinde konuştu.