Prostat literatüründe örneği az vaka

 Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sadi Turkan, idrar yapamama şikayeti bulunan ve ameliyat edilen Z.B. isimli hastadan prostatliteratüründe örneğine az rastlanan 400 gram ağırlığında prostat ve mesane içinden de yaklaşık 100 adet taş çıkardı.

Açık Prostat ektomi ameliyatıyla hastasını sağlığına kavuşturan Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi ÜrolojiUzmanı Doç. Dr. Sadi Turkan, görenleri hayrete düşüren ameliyatla ilgili verdiği bilgide, “Kastamonu Merkez’de ikamet eden Z.B. isimli 54 yaşındaki erkek hastamız idrar yapamama şikayetiyle polikliniğimize geldi.Hastamıza uzun süredir aralıklı olarak sonda takıp idrar boşaltımı uygulaması yapılmış. Ayrıca ilaç tedavilerinden de bir fayda görememiş. Hastamıza hastanemizde ultrason görüntüleri ve tahlillerin ardından ameliyat olması gerektiği anlatıldı” dedi.

400 GRAM PROSTAT, 100 ADET TAŞ

Ameliyata karar verilmesinin ardından hastası Z.B.’ye Açık Prostat ektomi ameliyatı yapıldığını aktaran Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sadi Turkan, “Ameliyat 1 saat 45 dakika sürdü. Başarılı bir ameliyat sonrasında 400 gram ağırlığında prostat çıkarıldı. Bu büyüklükteki ve ağırlıktaki prostat, literatürde nadir olarak görülmektedir.Ayrıca hastamızın mesane içinde birikmiş yaklaşık 100 adet mesane taşı da tek tek temizlendi. Ameliyat sonrası rahatlayan hastamız iyileşerek taburcu edildi” ifadelerini kullandı.

“40 YAŞINDAN SONRA

YILDA BİR KEZ

PROSTAT MUAYENESİ OLUN”

Prostatın erkeklerde en sık görülen rahatsızlık türlerinden biri olduğuna dikkat çeken Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sadi Turkan, 50 yaş sonrası her 3 erkekten birinin hayatı boyunca prostat sorunuile karşılaşma riskinin bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Turkan, “Prostat rahatsızlığında, bir kısım hastalar ilaçla tedavi edilirken, bir kısım hastaya ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Erkeklere tavsiyemiz 40 yaşından sonra yılda bir kez prostat muayenesi olmalarıdır” dedi.

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR”

Erken teşhisin hayat kurtardığını vurgulayan Doç. Dr. Turkan, “Bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalıktır. Özellikle erken dönemde hiçbir belirti ve şikayet görülmeyebilir. Prostat hastalığı tanısı ve tedavisindeki büyük gelişmeler, bu hastalığı korkulan bir hastalık olmaktan çıkarmaktadır. Birkaç dakikalık muayene hayat kurtarır” dedi.