Ramazan Muhtar “CİMER” yolunda

Honsalar Mahallesi Muhtarı Ramazan Boyacı, mahallesine aile hekimliği merkezi açılsın istiyordu, çalmadık kapı bırakmadı, yerelde çare bulamadı, dermanı Cumhurbaşkanlığı makamına derdini anlatmakta arayacak…
CİMER yolunda.

Aşağı yukarı seneyi devriyesini dolduracak mevzu…
Gökdere semtinde ikamet eden vatandaşlar Hepkebirler mahallesi yahut İsmailbey mahallesindeki aile hekimliği merkezlerine ulaşımda zorlandıklarını kaydediyorlar. Muhtar önlerine düştü, semte aile hekimliği merkezi açılmasını talep etti. Tabirimi af buyurun yetkililer “orta alanda top çevirdiler” epey zaman ve nihayetinde topu taca attılar. İl Özel İdaresi’nin tahsis ettiği ve hayırsever tarafından içinin döşeneceği tarihi eser konağın aile hekimliği merkezine yönelik tadilata uygun olmadığını ve ayrıca nüfus açısından semtte böylesi bir merkeze ihtiyaç duyulmadığını belirten yazıyı gönderdi Sağlık İl Müdürlüğü, Muhtar Ramazan Boyacı’ya.

Topu taca da atmadı aslında maç bitti…
Mahalleli üzüldü haliyle.

“Birinci Basamak Sağlık” mevzusunda ülkemizin geldiği nokta aslında Honsalar’ın derman bulamadığı dert…
Adeta özelleştirilen aile hekimliği merkezi uygulamasında bina hikaye, talipli hekim olmadıktan sonra.

“Tabiat Turizmi”!

2016 Ocak…
Dönemin valisi yaptığı açıklamada, Daday-Araç sınırında yer alan yaklaşık bin 500 metre yükseklikteki Eğriceova Yaylası için özel sektörle birlikte gerçekleştirilmesi planlanan projeyi açıkladı ve Kastamonu’nun bu sayede yayla turizminde Türkiye’nin bir numarası olacağının müjdesini verdi.

2016 Ocak…
Dönemin Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürü “Orman ve Su İşleri Bakanımızın talimatları doğrultusunda tabiat turizmi ile ilgili çalışmalara ağırlık verdik. Bir hedef belirleyerek çalışmalarımızı tamamlamak istiyoruz. Tabiat turizmini Kastamonu’da gerçekleştirirken doğaya hiçbir şekilde zarar vermemek için gayret gösteriyoruz. Bir yandan turizmi yaygınlaştırırken bir yandan da halkı kalkındırmayı amaçlıyoruz. Tabiat Turizmi ile ilgili örnek çalışma Burdur’da başladı. Bizde çalışmaları hızla tamamlayarak sonuç almak istiyoruz. Yeşil Doğa Kastamonu markası ile Küre Dağı, Ilgaz Dağı, Yaralıgöz, Ersizler Vadisi, Hacıveli Kanyonu, Ginolu Koyu, Araç Yaylaları, Ballıdağ, Suğla Yaylası, Belören Yaylası, Hanönü Şelaleleri ve gastronomik değerler ile yapacağımız çalışmalar neticesinde Kastamonu’nun imajı olsun istiyoruz” dedi.

2016 Ocak…
Dönemin Kastamonu Üniversitesi Rektörü “Turizmle ilgili dekanlarımızla tabiat turizmi ile ilgili olarak her türlü katkıyı ve desteği vereceğiz. Üniversite olarak bu çalışmalarda her konuda yardımcı olacağız. Dekanlarımız bu konudaki somut çalışmaları ilede gereken desteği de verecekler” dedi.

2016 Ocak…
Dönemin Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı “Eylemlerin harekete geçmesi için bir irade ortaya konulması gerekiyor. Bu noktada bizim fakülte olarak belirlediğimiz önceliklerimiz bulunuyor. Öncelikle taklit çalışmalar yerine kendi içimizden çıkaracağımız orijinal faaliyetler hayata geçirilmeli. Sürdürülebilir turizm ile eko turizm koordineli bir şekilde yürütülmeli. Kastamonu’nun orman dışı diye tabir edilen organik ürünleri için kapsamlı faaliyetler oluşturulmalı” dedi.

2016 Ocak…
Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı, bu konuda önceden bir çalışmalarının olmadığını, ama belediye olarak yapılacak çalışmalara gereken desteği vereceklerini söyledi.

2020 Ocak…
“!!!”.

Altı üstü 7

Yediemin davul çaldı
Yedi Uyurlaruyanmadı

&

7’den 47’ye okudum
Törpüyle beynimi 7’m

Haftanın 7 günüarşı adımladım
Yer 6’ndan 7 kat göğe varamadım

&

7 ayet okudum
Fatiha’da dondum

7 sözcüğü birbirine ekledim
Kelime-i Şehadet’te eridim

&

7 rengi yetmedi gökkuşağının
7 veren güle boyandım

7 cücelerden oldum
7 düvele meydan okudum

&

Do, re, mi, fa, sol, la, si
Doyuramadı haram 7’yi

7 tavaf
Sökemedi kalpteki kiri

&

6 çıktı dünyanın
Üstü kalsın

 

MUSTAFA AFACAN