“Rekabet şansımız yok”

Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu, özelleştirme için geri sayımın sürdüğü Kastamonu Şeker Fabrikası’nın durumuyla ilgili son açıklamasında, “Kastamonu’nun hammaddesi az… Bize verilen şeker kotası 32 bin tondur. Bu da yaklaşık 250 bin ton pancar demektir. Özelleştikten sonra kota artırımı asla yok. Özel sektör bu kadar pancarla 800 bin ila 1,5 milyon ton pancar kotası olan fabrikalarla nasıl rekabet edecek. Bu şartlarda çalışma ihtimali yok” diye konuştu.

 

Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu, özelleştirme için geri sayımın sürdüğü Kastamonu Şeker Fabrikası’nın durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Özelleştirmeden sonra Kastamonu Şeker Fabrikası’nın rekabet gücü olmayacağından kapanacağını söyleyen Ali Çufadaroğlu, “Kastamonu Şeker Fabrikası özelleştirme sürecine giren 14 fabrika arasında yer alıyor. Özelleştirme sonrasında bu fabrikalardan aralarında Kastamonu’nun da bulunduğu 8’inin çalışmayacağı biliniyor. Nedeni ise şöyle; Kastamonu’nun hammaddesi az, bize verilen şeker kotası 32 bin tondur. Bu da yaklaşık 250 bin ton pancar demektir. Özelleştikten sonra kota artırımı asla yok. Özel sektör bu kadar pancarla 800 bin ila 1,5 milyon ton pancar kotası olan fabrikalarla nasıl rekabet edecek. Bu şartlarda çalışma ihtimali yok” diye konuştu.

Gelecek nesillere bu özelleştirmenin hesabını veremeyeceklerini söyleyen Ali Çufadaroğlu, “İnşallah yaşamayız bunları. Ama yaşarsak gelecek nesillerimize bunun vebalini ve hesabını veremeyiz. Şayet devlet şeker sektörünü zarar ediyor diye satıyorsa, şu an satışa çıkmayan fabrikalar maliyeti en yüksek olanlardır. Bunların zararı ne olacak. Bunlarda kapanacak. Ama hep söylüyoruz. Şeker fabrikaları bir bütünken ayakta ve zarar etmez. Kastamonu gibi şeker fabrikasından başka, bölgelerinde çiftçiyi, nakliyeciyi, besiciyi, çalışanları, esnafı, dolayısıyla bölgelerini ayakta tutan fabrikalar kapanınca o bölge halkı ne yapacak. Yerine başka fabrikalar kuruldu da biz mi bilmiyoruz. Biz siyaset yapmıyoruz. Ben aynı zamanda köy muhtarıyım. Benim köyüm evet- hayır oylamasında il bazında en yüksek oranda Ak Parti’ye oy verenlerin içindedir.  Ancak ben bu satış olursa bu fabrikanın şeker fabrikası olarak çalışmayacağını en iyi bilenlerden biriyim. Fabrika olmazsa benim köyüm de biter. Köylerimizde kimsede kalmaz. Bunu herkes iyi düşünsün. Ayrıca imza kampanyamıza destek veren halkımıza şükranlarımızı sunarım.”