Rektör Topal’dan Bingöl’de sunum

İhtisaslaşacak Üniversiteler tecrübelerini paylaştı

  • YÖK, ‘ihtisaslaşacak üniversiteler’ olarak seçilen yükseköğretim kurumlarını Bingöl’de topladı. Toplantıya katılan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında pilot üniversite olarak belirlenen Kastamonu Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında sunum yaptı.

YÖK tarafından yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında ‘ihtisaslaşacak üniversiteler’ olarak seçilen yükseköğretim kurumlarını ziyaret ve faaliyet performanslarını izleme toplantılarının üçüncüsü Bingöl Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile KÜ Ormancılık ve  Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Küçük iştirak etti.

Toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, eğitim-öğretimde kalite, çeşitlilik ve bölgesel kalkınmanın önemine değindi.

En önemli yapısal değişimin ihtisaslaşma çalışmaları olduğuna dikkat çeken Gündoğan, proje ile üniversitelerin eğitim-öğretim ve araştırma dışında bulunduğu bölgenin potansiyelini etkin kullanma, bölgenin ihtiyaç duyacağı insan kaynağını değerlendirme gibi olanaklar sağlayacağını söyledi.

Programda Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında pilot üniversite olarak belirlenen Kastamonu Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Toplantının son bölümünde üniversitelerin ihtisaslaşma çalışmalarındaki performans göstergeleri değerlendirildi. Toplantı, yapılan değerlendirme toplantısının ardından sona erdi.