Rio'nun hazırlığı Kadıdağı'nda

_MG_0710Türk Milli Büyük Erkek Boks Takımı, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na Avrupa’dan katılacak boksörlerin belli olacağı kalifikasyon müsabakalarına Boks Federasyonu’nun Kastamonu Kadıdağı Kamp Eğitim Merkezi’nde hazırlanıyor.

Türk Milli Boks Takımı baş antrenörü Seyfullah Dumlupınar yönetiminde gerçekleştirilen çalışmalar oldukça ağır ve yüksek tempoda sürüyor. 26 sporcunun yer aldığı kamp 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na kadar devam edecek.

_MG_0715İki sporcularının olimpiyatlara katılmayı garantilediğini, Samsun’da gerçekleştirilecek kalifikasyon müsabakalarında ise 8 siklette daha Rio vizesi almak için mücadele edeceklerini belirten Türk Milli Boks Takımı baş antrenörü Seyfullah Dumlupınar, Nisan’da yapılacak bu müsabakalar öncesi ise üç ayrı noktada turnuvalara katılacaklarını söyledi.

_MG_0720Boks sporunun Şampiyonlar Ligi olarak kabul edilen WBC’de 10 boksörle ringe çıkacaklarını, oluşturacakları diğer iki takımın ise Macaristan ve Bulgaristan’daki turnuvalarda madalya arayacağını belirten Dumlupınar, “Boksun Şampiyonlar Ligi olarak kabul edilen WBC’de mücadele edecek 16 ülke arasında Türkiye’de yer alıyor. 10 boksörle mücadele edeceğimiz grubumuzda Ukrayna, Çin ve Küba var. İlk maçımızı Çin’le yaptık. İkinci maçımızı Küba ile yapacağız. Onun haricinde bir takımımız Macaristan’da yapılacak olan turnuvaya katılacak. Diğer bir takımımızda Bulgaristan’da yapılacak olan turnuvaya katılacak. Bu turnuvalarda başarılı olan boksörlerimiz Nisan ayında Samsun’da gerçekleştirilecek olan 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na Avrupa’dan katılacak boksörlerin belli olacağı kalifikasyon müsabakalarında mücadele etme hakkı kazanacak. Yani bizim asıl hedefimiz 2016 Rio Olimpiyat Oyunları olcak. İki sprocumuz olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. 8 siklette daha sporcularımız olimpiyat vizesi almak için mücadele edecek” diye konuştu.

_MG_0724Kastamonu’nun, bu önemli organizasyonun hazırlık aşamasında biçilmiş bir kaftan olduğunu da söyleyen Dumlupınar, kamp merkezi şehrin dışında olduğu için sporcuların ağır geçen idmanlar sonrası en iyi şekilde dinlenme fırsatı bulduklarını söyledi.

Kadı Dağı Kamp Merkezi’ni evleri gibi gördüklerini ve benimsediklerini vurgulayan Dumlupınar, “Kastamonu’daki kampımız 2 Ocak’ta başladı. Nisan’a kadar devam edecek. Bu süre zarfında maçlara gidip geleceğiz. Antrenmanlarımız çok iyi. Amatör maçların üzerinde antrenmanlarla çalışıyoruz. Hakikaten çok yüksek performansta antrenmanlar yapıyoruz. Bu antrenmanları Kastamonu’dan başka yerlerde çıkarmamız da çok zor olurdu. Çocuklarımız çok iyi. Burayı evleri gibi benimsediler, rahat hissediyorlar. Kendilerini baskı altında hissetmiyorlar. Bu kamp merkezinin şehrin dışında olması sporcularımızın iyi antrenman yapmalarını ve iyi dinlenmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

KIRKBEŞOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Kastamonu Boks İl Temsilcisi Yılmaz Kırkbeşoğlu’na da teşekkür eden Dumlupınar, “Bizimle yakından ilgilenen Boks İl Temsilcimiz Yılmaz Kırkbeşoğlu’na teşekkür ediyoruz. İyi ki Kastamonu’nun Yılmaz Kırkbeşoğlu gibi bir il temsilcisi var. Bu bence Kastamonu boksu için bir şans” dedi.