“Rota virüsüne dikkat”

KDH Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilmi Volkan Bıyıklı, dünyada her yıl hastaneye kaldırılmasına yol açtığı 2 milyon bebekten 440 bin bebeğin ölümüne neden olan rota virüsüne dikkat çekti.
Dr. Hilmi Volkan Bıyıklı’nın, bu ciddi sağlık sorunuyla ilgili uyarıcı bilgiler içeren yazısı şöyle:
Rota virüsü bütün dünyada, çocukluk çağında ishal ve kusmaya neden olan mide ve bağırsak enfeksiyonlarının en önemli etkenidir. Hemen hemen bütün çocuklar 2-3 yaşına kadar bu virüs nedeniyle hastalanırlar. Özellikle hijyen koşullarının iyi olduğu gelişmiş ülkelerde bakteriyel etkenler daha az görüldüğünden, rota virüse daha sık rastlanır.
Rota virüsün başlıca bulaşma yöntemi dışkı yoluyladır. Oyuncakların, eşyaların, yiyecek ve içeceklerin paylaşımı ile virüs hızla dağılır.
•Rota virüs enfeksiyonu vücudun aşırı su kaybetmesine neden olur
Virüs ince bağırsaktaki hücreleri enfekte eder ve bu hücrelerde çoğalır. Rotavirüs enfeksiyonunun belirtileri, virüse maruz kalındıktan sonraki 48 saat içinde başlar.
Kendiliğinden geçen sulu ishal şeklinde ortaya çıkabildiği gibi 39°C’ye çıkan ateş ve kusmanın eşlik ettiği ciddi sıvı kaybı yaratan ishal şeklinde de görülebilir.
Rota virüs enfeksiyonu şiddetli kusma ve ishal sonucu dehidrasyona yani vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir. Bu durum özellikle küçük çocuklarda hastaneye yatışı ve damar içi tedavi alınmasını gerektirebilir.
Her yıl 440 bin bebek rota virüs enfeksiyonuyla hayatını kaybediyor
Rotavirüs enfeksiyonu sonucu, her yıl 2 milyon bebek hastaneye yatmakta ve 440 binin üzerinde bebek hayatını kaybetmektedir. Elleri yıkamak ve temizlik, yayılımı önlemenin önemli bir yolu olmakla birlikte durdurmaya yeterli değildir.
En etkili yöntem aşı
Yaşamın erken dönemindeki aşılama, şiddetli rota virüs enfeksiyon ataklarını ve buna bağlı ölümleri önlemede en etkin yöntemdir. Bebekleri rota virüs enfeksiyonuna karşı aşılayarak, rota virüs hastalık yükü yüzde 75’ten fazla azaltılabilir.
Rota virüs aşıları, çoğu aşıdan farklı olarak, ağız (oral) yoluyla uygulanır ve enjeksiyon içermezler. Ağıza damlatılan aşı yutulur, enjeksiyon yapılmaz.
Rota virüs aşıları 6. haftadan başlayarak en az 4 hafta arayla 2 doz olarak yani onuncu haftada tamamlanacak şekilde ya da 6. haftadan başlayarak dozlar arası en az 4 hafta olacak 3 doz olarak, en erken 14. haftada tamamlanacak şekilde uygulanabilir.
Aşı, rotavirüs ishalinin önlenmesinde etkili bir yöntemdir.
Rota virüsünden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler
Rota virüs için en etkili korunma yöntemi aşıdır. Bunun dışında dikkat edilecek basit ama oldukça önemli noktalarla da hastalıktan korunabilmek mümkündür. Toplu yaşam alanlarında temizliğe dikkat etmek, anne sütünden doğru faydalanmak gibi önlemler sayesinde rota virüsünden korunmak mümkündür. Rota virüsünden korunabilmek için;
Çocukların el temizliklerine çok dikkat etmek gerekir.
Hastalık bulaşıcı olduğundan toplu alanlarda bulunduktan sonra kıyafetler değiştirilmeli ve mutlaka kişisel hijyen sağlanmalıdır.
Anne sütü rota virüsüne karşı koruyucudur. Bu nedenle anne sütünün önemi hakkında bilinçli olmak gerekir.
Hasta olan çocuklar kreş, okul gibi toplu alanlara gönderilmemelidir.
Rota virüs enfeksiyonu olan bir bebeğin bakımından sorumlu kişilerin bebek bezini değiştirdikten sonra sabunlu suyla ellerini yıkaması, bebek bezini gıda hazırlanan yerlere yakın yerde değiştirmemesi, bebek bezini atmadan önce kapalı bir torbaya koyması ve bebek bezini değiştirdiği yeri çamaşır suyu vb. bir temizleyici ile silmesi enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir.