Safranbolu 60 bin Amasra 200 bin kişiyi ağırladı

Mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlı'nın parmak izi" olarak da adlandırılan UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesi ile doğası ve eşsiz güzellikleriyle ünlü Bartın'ın Amasra ilçesi bayram tatilinde ziyaretçilerin uğrak noktası oldu. "Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent" arasında gösterilen, "açık hava müzesi" konumundaki Safranbolu, kültürel mirasıyla bayram tatili için gelen misafirlerini adeta tarih yolculuğuna çıkardı. 60 bin nüfuslu ilçe, bayramda yabancıların da aralarında olduğu konaklamalı turistlerin yanı sıra başta İstanbul, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak gibi illerden gelen günübirlikçi ziyaretçilerle yaklaşık 60 bin kişiye ev sahipliği yaptı. ( Ahmet Özler - Anadolu Ajansı )

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu ile eşsiz güzellikleriyle ünlü Amasra ilçeleri bayram tatilinde binlerce kişiyi ağırladı.  Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu için “4 günlük tatil süresince günübirlikçilerle birlikte yaklaşık 60 bin turiste ev sahipliği yaptık” derken, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Amasra, Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 200 bin kişiyi ağırladı” dedi.

Mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla “Osmanlı’nın parmak izi” olarak da adlandırılan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi evleriyle ünlü Karabük’ün Safranbolu ilçesi ile doğası ve eşsiz güzellikleriyle ünlü Bartın’ın Amasra ilçesi bayram tatilinde ziyaretçilerin uğrak noktası oldu.

“Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent” arasında gösterilen, “açık hava müzesi” konumundaki Safranbolu, kültürel mirasıyla bayram tatili için gelen misafirlerini adeta tarih yolculuğuna çıkardı.

  1. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilen, genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş konakların öne çıktığı 60 bin nüfuslu Safranbolu ilçesi, bayramda yabancıların da aralarında olduğu konaklamalı turistlerin yanı sıra başta İstanbul, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak gibi illerden gelen günübirlikçi ziyaretçilerle yaklaşık 60 bin kişiye ev sahipliği yaptı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, AA muhabirine, 4 günlük bayram tatili süresince günübirlikçilerle birlikte yaklaşık 60 bin turiste ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ünlü Bartın’ın Amasra ilçesi bayram tatilinde ziyaretçilerin uğrak noktası oldu. ( Selim Bostancı – Anadolu Ajansı )

– Amasra bayram bereketini yaşadı

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ünlü Bartın’ın Amasra ilçesini de bayram tatilinde yaklaşık 200 bin kişi ziyaret etti.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, ” Amasra, özellikle yaz tatili ve bayramlarda yoğunluk yaşıyor. Amasra, Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 200 bin kişiyi ağırladı. Gelenlerin yarıya yakınını Ankaralılar oluşturdu. İlçemizde Büyük Liman ve Küçük Liman mevkisindeki plajlarımız doldu. Zaman zaman ilçe merkezindeki park sorunu nedeniyle araçlar ilçe girişindeki kara yolunda uzun kuyruk oluşturdu. Park sorunu Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri Amasra Müessese Müdürlüğü arazisi kullanıma açılarak çözüldü” dedi.  (AA)