Sahaf seyyah!

Bugün gazeteci, şehirde ojeli parmakları değil, köyde nasırlanmış elleri yazacak.

İlimizin bilgi kutusu, Neyno Kültür Sahaf Kitapevi sahibi Çetin Demirci’nin yanına uğradım geçtiğimiz gün. Siz de mutlaka yolunuzu düşürmelisiniz oraya. Hiçbir şey almayacak olsanız bile sohbetini dinleyin Çetin Abi’nin… Hayatla ilgili yakalayacaklarınız olacaktır.

Kastamonu’ya kitap okuma aşkını aşılamak için var gücüyle çalışıyor hâlâ… Aradığınız bir kitabı bulamamanız neredeyse olanaksız. “Hayat, beğendiğin bir kitabı tekrar okuyacağın kadar uzun değil” demişti bana ilk tanıştığımızda. Hafızama kazınmıştı bu cümlesi. Gittim, değiştirdim eski kitaplarımı yenileriyle. Size de aynısını tavsiye ederim.

Bir deniz orası. Hiç yüzme bilmeyen bir insan, usta yüzücü olur o denizde.

Çetin Abi, okuma alışkanlığı kazandırmak için yürüttüğü kampanyalarına devam ediyor. Sosyal medya takipçilerine ayrı, belirli bir saat dilimi içerisinde kendisini ziyaret eden müşterilerine ayrı indirimler uyguluyor. Gönlünden ne koparsa yani… Ama gönlünden de az şeyler kopmuyor.

Mutlaka yolunuzu düşürün oraya. Kitap almasanız bile, her şeyin küçücük avucumuza sığdığı şu günlerde, o kitap kokusunu içinize çekme fırsatı yakalayın. Bir de sorun ona; çok gezen mi yoksa çok okuyan mı biliyor? Sahaf seyyah, her ikisini de layıkıyla yapıyor çünkü…

***

Tam zamanında
Kızılay…

Türk Kızılayı, 150. yıldönümü dolayısıyla sunucu Esra Erol ile birlikte bir proje hayata geçirdi. 150 okuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilere kıyafet yardımında bulundu.

‘Kolide ne var?’ isimli proje, Taşköprü’de hayata geçti. Çocukların yüzlerindeki gülümseme, kesinlikle görmeye değerdi. Hemen hepsinin yüzünde o büyük heyecan okunurken, kiminde de ne yapacağını bilemez bir duygu vardı.

Ama en güzel ifade ise gurur ve sevinci bir arada yaşayan Taşköprü Kızılay Şube Başkanı Hüseyin Seven ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kapucuoğlu’nun yüzündeydi.

Kızılay, bu başlattığı projeyle ‘Tam zamanında’ dedirtti bana. Keşke her günü böyle mutlulukla geçirse öğrencilerimiz. Bu mutlulukla başarıları da perçinlense keşke.

Sıraların üzerine konulmuş poşetlerin boylarını geçtiği o minik öğrenciler, geleceğimizin teminatı çünkü. Her günü, o gün gibi değerli kılmak görevimiz.

Gözde MINIK