Şampiyon hocaya büyük ayıp

Ne KSK’ya yakıştı, ne de Kastamonu’ya

Üst üste elde ettiği iki şampiyonlukla Kastamonuspor tarihinin en başarılı teknik direktörü olan ve gerek bu performansı gerekse kişiliğiyle camianın çok sevip saydığı, vefa duyduğu isim olan Ahmet Duman’a büyük ayıp edildi.

Özhan Pulat ile yolların ayrılmasının ardından başlayan arayışların ilk durağı olarak Ahmet Duman’ı arayan yönetim, tecrübeli hocadan valizini ve ekibini de alarak Kastamonu’ya gelmesini istedi. Konu Kastamonuspor olunca bir saniye bile düşünmeden Kastamonu’ya gelen Ahmet Duman, kırmızı siyahlı yönetimle görüşme yaptıktan sonra yanıt beklerken, Ahmet Yıldırım ile anlaşıldığını sosyal medyada öğrenmenin şokunu yaşadı.

Kastamonuspor 1966’nın kendisi için çok ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Ahmet Duman, izlenen yolun yanlış olduğunu  ifade ederek etik ve yakışıksız bir durumla karşılaştığını söyledi.

Ahmet Duman, yaptığı açıklamada, kendisine gelen teklifi ve yaşananları şu şekilde açıkladı:

“Kulüp Başkanı Erkan Özcan aradı. ‘Kastamonu’ya anlaşmak için bekliyoruz, eşyalarınızla ve yardımcılarınızla gelin, anlaşırız’ dedi. Buraya manevi bir bağlılığım var, söz konusu Kastamonuspor olunca geldim. Burası bizim doğmuş, emeklemeye başlamış, yürümeye başlattığımız, koşturduğumuz bir takım. Kendi evladımız gibi görüyoruz. O zamanki başkanımız Mahir Bey ve yönetimle çocuğumuz gibi büyütüp ortaya çıkardık bu kulübü. Şu anda takım zor durumda diye, ateşten gömleği giymek için Kastamonu’ya apar topar, acele ederek ekibimizle birlikte geldik. Burada her türlü fedakarlığı yapıp ateşin altına elimizi sokacaktık, buna da hazırdık. Sezon başında iyi hazırlık dönemi görmemiş bir ekip, sonradan katılan oyuncular var, bu oyuncuların çoğu ise bizim eski öğrencilerimiz. Takımda bildiğimiz isimler var. Hep birlikte el ele verirsek Kastamonuspor’u düzlüğe çıkarırız diye hesap ediyorduk. Bizim için ekonomik şartlar çok önemli değildi, koşul olarak da sürmedik. Akşam başkanla görüştük, birkaç da yönetici arkadaş vardı. Bugün için işin hallolacağını, İstanbul’dan görüş aldıktan sonra karar verileceğini söylediler. Bunun bu şekilde olacağını beklemiyorduk fakat sonradan parçaları birleştirdiğimizde benimle görüşüldüğü anda İstanbul’da başka bir hocayla anlaşıldığını fark ettik. Bu Kastamonuspor’a çok önemli emekler vermiş ve başarılar kazanmış bir insan olarak, yardıma koşarak hesap kitap yapmadan gelen bir insan olarak, onlarca kişinin ‘hocam buraya gelme, güvensiz ortam var’ demesine rağmen gelen bir insan olarak etik olmayan durumla karşılaştım. Benimle görüşülmeye çağrıldığım saatte başka bir yerde başka bir hocayla anlaşılıyor. Profesyonel bir ligdir bu ama benimle oturulur konuşulur, anlaşılmazsa el sıkışılır ayrılırız. Sonrasında başka hocayla görüşülür. Bu normaldir. Ama benimle görüşüldüğü saatte başka birisiyle anlaşılması, benimle olay çözülmeden anlaşılması etik olmayan, yakışıksız bir durum oldu.

Kastamonuspor Kulüp Başkanlığı çok ciddi bir iştir. Ben burada iki sene çalıştığımda sözlerine inandığımız, güvendiğimiz, aramızda sadece sözlerle anlaştığımız insanlarla çalıştık. Çok uyum içerisinde çalıştık. Ama maalesef karşılaştığımız ortam hoş olmadı.”

“KASTAMONUSPOR BENİM İÇİN SEVGİ VE AŞKTIR”

Kastamonuspor’un kendisi için sevgiyi ve aşkı simgelediğini de söyleyen Ahmet Duman, “Kastamonuspor benim için sevgidir, aşktır. Bu bir günlük süreçte sokağa çıktığımda çok duygulandığım anlar yaşadım. İnsanlar sokakta gördüğünde sarıldılar. Gerçekten büyük bir sorumluluk bilinciyle bu ateşin içerisine girecektik, ama bu davranış etik olmadı. Tabi ki başka hocayla anlaşabilirler, ama bizimle görüşüp nihayete bağladıktan sonra daha iyi olurdu. Hatta bizi hiç davet de etmeyebilirlerdi. Bu vesileyle Kastamonu’da dostlarımızı görmüş olduk. Yine Kastamonuspor’u takip edeceğiz. İnşallah iyi olur, iyi duruma gelir” dedi.

“TESİSLERDEKİ GÖRÜNTÜ BENİ ÜZDÜ”

Tesislerde elde edilen şampiyonluklara dair bir ibarenin olmayışının da kendisini üzdüğünü ifade eden Ahmet Duman, “Kastamonuspor’da çok önemli başarılar elde ettik. Ayrıldığımız günden sonra ilk defa kulüp tesisine gittim. Kastamonuspor bıraktığımız yerde duruyor. 2,5 yıl önce ayrıldığımız yerde duruyor. Şampiyonluk kupaları aynı duruyor, üstüne borçlar gelmiş. Kulüp tesisinde içimi acıtan bir şey oldu. Bu kulüp iki tane altın yıl geçirdi. Bunun fotoğraflarını yada o günlere ait bir görüntüyü  kulüp tesislerinde göremedim. Kastamonu’da birlik beraberlik aranıyor, önce geçmişe sahip çıkılacak, insanlar kucaklanacak, kimse dışlanmayacak. Burada Kastamonu dinamiklerine şunu önerebilirim;Kastamonuspor’a herkesin sahip çıkması gerekir. Kırmızı-siyah renkler bir aşktır, gelen kişiler değişir ama Kastamonuspor bakidir. Kastamonuspor’aKastamonulular’ın sahip çıkmasını arzu ederim. Biz de dışarıdan görür sevinerek, gururla takip ederiz. Ben kulüple anlaşıp anlaşmayayım, Kastamonuspor’u uzaktan takip edeceğim, gururla izleyeceğim. Beni arayıp tavsiyelerde bulunan arkadaşlara, dostlara, göremediklerime, kamuoyuna, taraftarlara selamlarımı gönderiyorum” diye konuştu.