Sanat Okulu Caddesi’ne TARİHİ DOKUNUŞ

BAKANLIK HİBE DESTEK VERİRSE 2021’DE BAŞLANACAK

  • Kastamonu Belediyesi’nin Sokak Sağlıklaştırma projeleri dahilinde hazırladığı Sanat Okulu Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından onaylandı.
  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu “Projemiz onaylandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı hibe programından faydalanmak istiyoruz. Projeyi bakanlığa sunacağız. Hibe destek verilirse 2021 yılı içinde çalışmaya başlarız” dedi.

 

Kastamonu Belediyesi’nin ilimizdeki tarihi sokakların bütünlüğünü korumak ve gelecek kuşaklara en doğru şekilde aktarmak adına gerçekleştirdiği Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ne bir yenisi daha ekleniyor. Sanat Okulu Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Kastamonu Belediyesi Etüt Proje ekibinin hazırladığı proje ile Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi üzerinde bulunan Şehit Recep Şahin Polis Merkezi ile Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasındaki Sanat Okulu Caddesi, tarihi ihtişamına kavuşturulacak.

Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, şehrin kültürel mirasına sahip çıkıp, tarihi sokakları ihtişamlı günlerine döndürmek istediklerini belirtti.

Başkan Vidinlioğlu “Sanat Okulu caddemizin sağlıklaştırmasının yapılması adına bizler proje hazırlanmasının sorumluluğunu aldık. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile gerekli görüşmeleri yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hibe programından faydalanmak istediğimizi belirttik. Yapılacak yazışmaların ardından İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz vasıtasıyla sokak sağlıklaştırma projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlığımız projemizi hibe programına aldığı taktirde ise çalışmalar hızla başlayacak. Tarihi Sanat Okulu Caddemizde 46 adet taşınmazımız bulunuyor. 360 metre uzunluğunda olan caddemizde 12 adet tescilli yapımız var. Tescilli yapılarımızın yedisi konut, biri camii, biri çeşme, ikisi türbe, bir de Ev Kaya Mezarı bulunmakta. Proje bakanlığımız tarafından takdir görür ve hibe programına alınırsa 2021 yılı içerisinde başlanacak. Bir diğer taraftan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yürüttüğümüz Kentsel Dönüşüm projesi de Sokak Sağlıklaştırma projelerimiz ile bütünlük arz edecek ve bu alanda kentimizin tarihi ihtişamını yansıtan bir bütünlük ortaya çıkacak ” diye konuştu.