Sanayi-üniversite işbirliğine… Entegre’den projeli destek

Kastamonu Entegre’nin ODTÜ Teknokent şirketi Büyütech ile iş birliği içinde geliştirdiği dijital çözüm önerisi, TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı (TÜSİAD SD2) tarafından “Ticarileşme Potansiyeli” taşıyan proje seçildi.

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık lideri Kastamonu Entegre, ODTÜ Teknokent şirketi Büyütech ile birlikte görüntü işleme konusunda dijital bir çözüm önerisi geliştirerek, sektörde sanayi-üniversite iş birliğine öncülük edecek örnek bir projeye imza attı. Bu iş birliğinden doğan çözüm önerisi, sanayide dijital dönüşüm sürecinin güçlendirilmesi ve teknoloji tedarikçisi ekosisteminin desteklenmesi hedefiyle gerçekleştirilen TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm – TÜSİAD SD2programında “Ticarileşme Potansiyeli” taşıyan proje seçildi. Bağımsız bir jüri tarafından 9 farklı kategoride değerlendirilen projeler, TÜSİAD SD2 Başarı Hikâyeleri Töreni’nde kamuoyuna tanıtıldı. Ağaç bazlı panel sektöründen programa katılan tek şirket olarak dikkat çeken Kastamonu Entegre, 17 dijital çözüm dosyasının başvurduğu programda, ürettiği çözüm önerisi ile “Ticarileşme Potansiyeli” kategorisinde plaketle ödüllendirildi.

Son yıllarda, büyük veri, endüstri 4.0, yapay zeka, makine öğrenimi gibi dijitalleşme projelerine yönelik yatırımları artırdıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız,ağaç bazlı panel sektöründe TÜSİAD SD2programına katılan tek şirket olduklarını vurgulayarak“Türkiye’deki büyük sanayi kuruluşları ile start-up teknoloji tedarikçilerinin buluştuğu, ekosistemin güçlendirilmesini hedefleyen bu programa katılmak bizim için de önemli kazanımlar sağladı” dedi.

“Bu süreç bizi start-up ekosistemine daha da yakınlaştırdı”

Haluk Yıldız, proje geliştirme sürecine ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: “Program dâhilinde, görüntü işleme konusunda açtığımız çağrıya çözüm geliştiren tedarikçiler arasından, ODTÜ Teknokent şirketi Büyütech ile ilerlemeye karar verdik. Eylül başında gerçekleşen bu eşleşmenin ardından, 10 hafta boyunca karşılıklı toplantılar yaparak hem ihtiyaçları hem de çözümü detaylandırma şansı elde ettik. Bu süreçte Büyütech’in görüntü işleme ve donanım geliştirme tecrübeleri, çözümün somutlaşmasında büyük rol oynadı. İki şirket arasındaki güçlü iletişim de sürecin verimli şekilde ilerlemesine katkı sağladı. Sonuç olarak, Büyütech Yönetici Ortağı Alparslan Işıklı ile birlikte sunduğumuz çözüm dosyası, 2019 Başarı Hikâyeleri Töreni’nde jüri tarafından ‘Ticarileşme Potansiyeli’ plaketine layık görüldü. Bu süreç bizi start-up ekosistemine yakınlaştıran bir adım oldu. Doğru tanımlanmış ihtiyaçlar için çözümün her yerden gelebileceğini ve bu çözümün kabul görebileceğini deneyimledik.Kastamonu Entegre adına, bu süreçte şirketimizi temsil eden çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.”