Sanayi’de yeni süreç sıkıntıları

Şehir içerisinde kalan ve ihtiyaca cevap vermekte zorlanan eski ve yeni iki küçük sanayi sitesinin şehir dışına taşınması yolunda yaklaşık iki yıldır yoğunlaşan düşünceler geçtiğimiz günlerde ciddiyet kazandı.

Belediye’nin Çevre Yolu Taşlık mevkiinde karar kılması ve bununla koşut olarak Maslak Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin kurulup, sanayi sitelerindeki esnafa üyelik formları dağıtması, konuyu Kastamonu gündeminin baş sıralarına oturttu.

Bu hızlı gelişmeyle birlikte bazı sıkıntılar da ortaya çıktı. Yeni kooperatifin başkanı Mehmet Sirkecioğlu’nun ilgili meslek odası başkanlarıyla birlikte düzenlediği toplantı ve burada dile getirilen “Dışarıdaki söylentilere kulak asılmaması”yla ilgili mesajlar da bu sıkıntıların varlığını somutlaştırdı.

Mevcut sanayi sitelerindeki esnafla tam bir paylaşım ve bilgilendirme yapılmadan bu adımların atılmış olmasının, kiracı konumundaki esnafın ve işyerlerini kiraya vermiş olanların durumuyla ilgili belirsizliklerin, kooperatif yönetiminin oluşumunda da dar bir çevreyle sınırlı kalınmasının, gelişmeyle birlikte yaşanmaya başlanan sancıların başında gelen konular olduğu söyleniyordu.

Eski sanayi sitesindeki esnaflarla “Yeni sanayi sitesiyle ilgili ne düşündükleri”yle ilgili yaptığımız görüşmeler, yaşanan sıkıntıların ipuçlarını verdi.

Esnaflardan bazılarının konuyla ilgili düşünceleri şöyle:

Kemal ve Abdurrahim Yüksel Kardeşler (Dost Motor Araçları):

“Sanayi’de 1960’lı yıllardanbaşlayan bir tecrübe birikimimiz var. Gündemde de yeni yapılacak sanayi sitesi. Ancak henüz daha yeni sanayi için ortada net bir proje yok. Kaç tane dükkan yapılacak ortada yok. Sanayinin köklü esnaflarının görüşü alındı mı? Birileri çıkıp,‘biz size bir sanayi yeri bulduk sizde hemen kooparatifi kurun’ diyor. Kurulan kooparatif hiç vakit kaybetmeden bir açıklama yapıyor 400- 500 kişi üye oldu yetişin, yetişemeyen kaybediyor algısını oluşturuyor. Bakın henüz daha ortada bir şey yok, neye göre para toplanacak? Sanayi’de Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı olan aidat ödeyen esnaflar var. Gündemde yeni bir sanayi sitesi kurulması olmasına rağmen, Sanayi ve Ticaret Odası ortada yok? Neden hiç sesini çıkarmıyor? Özetlemek gerekirse önce bu sorulara net cevaplar söylenmeli ve açıklanmalı. Doğru olanın bir kere yapılmasından yanayız. Geleceğe hizmet eden bir sanayi yapılmasından yanayız.

Mehmet Gürsoy ( Çöp Mehmet):

“Yapılacak olan yeni sanayi sitesi öncelikle hayırlı olsun. Yıllardır eski sanayi sitesinde kahvehane ve düğün salonu işletiyorum. Sanayide benim gibi bakkalık, berberlik, çaycılık, büfecilik, lokantacılık yapan esnaflar ve yedek parçacılar yapılacak yeni sanayi sitesinden dükkan satın alamayacak. Bu esnaflar kooperatifin yapacağı sosyal tesisiler içinde bulunan dükkanları kiralayabilecek. Kiralama durumunda 20- 30 yıldır sanayinin kahrını çeken bu esnaflara kiralamada öncelik tanınmalı. Buralardan rant elde etmek isteyenlere de ayrıca müsaade edilmemeli. Birde bilmek istediğimiz, bizim sanayi ne olacak?.. Biz bu işin yakıntakipcisi olacağız.”

Hüseyin Çelik ( Berber)

“31 yıldır sanayi sitesinde berber olarak ekmek paramı kazandım. Kendi işlettiğim berber dükkanımdan da emekli oldum. Ben 63 yaşındayım. Bu mesleği en fazla 5 yıl daha yaparım. Yeni yapılacak sanayi sitesinde dükkan kiralayıp çalışmayı düşünmüyorum. Zaten bu sanayi sitesinin yapılması 10 yıl sürer. Bende o zamana kadar mesleği yapamayacak kadar yaşlanırım. Hayırlı olsun diyorum.”

Cihan Karagöz ( Berber)

“Çıraklığım, kalfalığım, ustalığımı eski sanayide geçti. Şimdi kendi dükkanım var. 20 yıldır sanayi pasajında berberlik mesleğimi sürdürüyorum. Ustam da 31 yıllık bu çarşının berberi Hüseyin Çelik’tir. Yeni yapılacak sanayi sitesinden dükkan almak istiyorum. Ancak yeni sanayinin içine kooparatif tarafından yapılıp kiraya verilecek sosyal tesislerin içinde bulunan bir dükkan kiralayabileceğimi öğrendim. Tabii kira fiyatları nasıl olur şimdilik bilemiyorum.”